גדי איזנקוט
גדי איזנקוטצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

חברי האופוזיציה בועדת החוץ והביטחון הזמנית יוצאים בדרישה לקיום דיון דחוף עקב העברת הסמכויות הניהוליות של מתאם פעולות הממשלה בשטחים והמנהל האזרחי מחוץ לאחריותו של שר הביטחון.

הבוקר פנו חברי סיעות האופוזיציה המסתמנת ליו"ר הזמני של הועדה, ח"כ יואב גלנט בדרישה לקיים דיון דחוף בנושא העברת הסמכויות על המנהל האזרחי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים לידי סיעת הציונות הדתית.

ח"כ גדי איזנקוט מהמחנה הממלכתי טען כי "העברת סמכויות מתאם פעולות הממשלה בשטחים והמנהל האזרחי מחוץ לאחריות צה"ל ושר הביטחון מהווה פגיעה בניהול התקין של מערכת הביטחון ביהודה ושומרון וחותרת תחת סמכות הרמטכ"ל ושר הביטחון. יש במהלך זה סיכון לביטחון המדינה בשל צורך פוליטי"

יו"ר ועדת חוץ וביטחון היוצא, ח"כ רם בן ברק מיש עתיד הוסיף: "הדרישה של סמוטריץ והסכמתו של נתניהו להעביר חלקים ממשרד הביטחון וצה"ל לניהול ופיקוד של שר מהציונות הדתית משמעותו פוליטיזציה של צה"ל. חלק מהצבא יהיה כפוף לשר מהציונות הדתית וחלק מהצבא לשר הביטחון. זהו מהלך שיהווה פגיעה בביטחון המדינה, במרקם היחסים העדין בין פלסטינים לישראליים, יפגע בלגיטימציה של מדינת ישראל בעולם ויוביל למימוש חזונו של סמוטריץ׳ - מדינה דו לאומית וסופה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

ח"כ גלעד קריב יוזם הפנייה סיכם: "צעד זה עלול לייצר דפוסי מדיניות סותרים בין שר הביטחון לשר במשרדו בתחומים בעלי חשיבות ורגישות אסטרטגית. צעדים אלו בעלי השפעה משמעותית על המציאות הביטחונית והמדינית ומן הראוי שצעדים אלו ידונו בכובד ראש בועדת חוץ וביטחון תוך שמיעת גורמי צבא ובטחון בכירים ומומחים רלוונטים נוספים ביחד לצעדים המוצעים."