יצחק הרצוג
יצחק הרצוגצילום: קובי גדעון/ לע"מ

נשיא המדינה שלח נאום מצולם לוועידת ההסתדרות הציונית העולמית להתמודדות עם אתגרי החרמות על מדינת ישראל בהיבטי המשפט, הכלכלה והחברה של החרם על ישראל שמתקיימת היום (חמישי) במוזיאון העם היהודי תל-אביב.

הרצוג הזכיר כי "כבר כמעט שני עשורים שמדינת ישראל חשופה לניסיונות בלתי פוסקים של חרמות ודה לגיטימציה ולצערי תופעה זו מתגברת. תופעת הדה לגיטימציה מבקשת לבודד את ישראל מהזירה הבינלאומית ולקעקע את יסודות קיומה - קודם כל יסודות קיומה כמדינת הלאום היהודי וכמדינת חוק יהודית ודמוקרטית".

בנושא השלכות החרמות והדה לגיטימציה אמר הנשיא כי "מדובר במעשה בעל השלכות חמורות כלכליות, פוליטיות, אקדמיות, חברתיות ואחרות. השילוב של שנאת ישראל, בורות ופעמים רבות אנטישמיות מביאים ציבורים הולכים וגדלים להסיט נגד מדינת ישראל, זאת במסווה לפעילות שאינה אלימה לכאורה תחת שקרים של ביקורת נקודתית, הטלת ספק במערכות המדינה וקמפיין BDS אכזרי של ארגונים המקדמים חרם על ישראל ומפיצים שקרים ועובדות כוזבות ומבקשים לבנות מדיניות ארוכת טווח שתערער על קיומה של המדינה. אל לנו לטעות - זה לא קמפיין רודף שלום, זה קמפיין המקדם שנאה והסתה".

לדברי הרצוג, "ההשוואה בין מדינת ישראל למשטר האפרטהייד זו לא ביקורת לגיטימית - זו עלילת דם. גם אם מדובר בביקורת לגיטימית, מדובר בטרור מסוכן ומתעצם, שכן ללגיטימיות של מדינת ישראל וצדקת קיומה יש קשר ישיר ליכולת שלה להגן על עצמה ומכאן הם מנסים לערער את היכולת הזו. מדיניות החרם לא קשורה לשמאל או לימין, והיא לא מתחילה ונגמרת במצב המשפטי ביהודה ושומרון - היא נוגעת בכולנו, משפיעה על כולנו ועל הדורות הבאים. עלינו להבין זאת להתמודד בכל הכלים, כולל חיזוק, שמירה והגנה על מערכת המשפט של מדינת ישראל ועל בית המשפט העליון של מדינת ישראל שהוא אחד החומות הבצורות בתוך המאבק הזה".

בנושא החינוך והרשתות החברתיות באתגרי החרמות אמר הנשיא כי "כותרת הכנס הזה שואלת איפה זה פוגש אותנו, ואני אומר שזה פוגש אותנו בכל מקום - בקמפוסים באירופה ובארצות הברית, הרשתות החברתיות ושתדעו לכם שזה מתחיל דווקא בבתי ספר וגילאים צעירים במדינות אלא ואפילו שאנחנו הולכים לקנות בסופר".

על דרכי הטיפול במלחמת הדה לגיטימציה אמר הרצוג כי "בחרמות והדה הלגיטימציה יש להילחם בכל הכוח - הסברה, חינוך, פעולות משפטיות וכמובן ביוזמות וכלים מדיניים שונים. מדובר במערכה המחייבת אותנו למאמצים ומשאבים רבים, עבודה קשה, תיאום בין כל גורמי הממשל במדינה, חיזוק הקשרים הבינלאומיים וחיזוק יחסינו עם אחינו שבתפוצות שלעיתים מוצאים את עצמה בחזית המערכה".