נתניהו יפנה את חאן אל אחמר?
נתניהו יפנה את חאן אל אחמר?צילום: רגבים

בעוד כחודש וחצי, לאחר דחיות חוזרות ונשנות, צפויה המדינה להשיב לבג"ץ בנושא פינוי המאחז הבלתי חוקי חאן אל אחמר.

משרד אדריכלות מיהודה ושומרון קיבל לפני מספר חודשים הזמנת עבודה מהמנהל האזרחי להכנת תכנית להעתקת המאחז למיקום סמוך, המרוחק בכ- 300 מטרים בלבד ממיקומו הנוכחי, ככל הנראה באותו צד של כביש ירושלים-ים המלח שבו הוא שוכן כעת.

כאמור, המדינה אמורה להשיב לבג"ץ עד הראשון בפברואר 2023 בעתירת תנועת רגבים, העתירה השישית בנדון, מדוע לא יפונה המתחם הבלתי חוקי היושב על אדמות מדינה ובתוך הקו הכחול של היישוב כפר אדומים.

בחמש העתירות הקודמות בהליך משפטי של למעלה מ- 13 שנים, פסק בג"ץ כי דין המאחז להתפנות והמדינה אף הכשירה מגרשים באבו דיס לקליטת המפונים, אך עד כה לא נעשו צעדים בכיוון והמאחז הפך למוקד פעילות של הרשות הפלסטינים וארגונים זרים.

התכנית של גנץ להסדרת חאן אל אחמר: 300 מטר הצידהרגבים

בתנועת רגבים מותחים ביקורת קשה על תכנית 300 המטרים של משרד הבטחון ואף הפיצו סרטון הסברה בנושא. מאיר דויטש, מנכ"ל רגבים: "הרעיון ההזוי של העתקת חאן אל אחמר כמה צעדים הצידה מנכיח ומקבע בפועל את ההשתלטות הפלסטינית על המרחב שמחבר בין בית לחם, יריחו ורמאללה, אזור סופר אסטרטגי."
"המדינה הכשירה מגרשים לקליטת המפונים במיליוני שקלים, משכה את ההליך משפטי לאורך למעלה מעשור באינספור תרוצים ולבסוף מנסה לעבוד על עצמה בעיניים עם תכנית שמייצרת תקדים מסוכן ורוח גבית להשתלטות פלסטינית על קרקעות נוספות בציפייה להסדרה והכרה, בדרך להגשמת החזון של הרשות הפלסטינית להקמת מדינה. אסור לתת לזה לקרות, חייבים לפנות את חאן אל אחמר."

הסרטון מסביר את החשיבות האסטרטגית של מיקומו הנוכחי של המאחז, מדוע הוא מעניין כל כך את הזירה הבינלאומית ומדוע התכנית שמקדם משרד הבטחון לא פותרת את הבעיה אלא ההפך, מחריפה אותה.