בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

105 שגרירים לשעבר ובכירים בדימוס במשרד החוץ שיגרו מכתב לראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו עם אזהרה מפני מדיניות קיצונית של הממשלה החדשה.

הדיפלומטים טענו כי ההשלכות של מדיניות הממשלה המסתמנת עלולות לגרום לטענתם "לפגיעה קשה בקשרי החוץ של ישראל".

נתניהו התבקש במכתב "לא להפקיר את הזירה הבינלאומית ולמנוע פגיעה באינטרסים החיוניים של המדינה ואזרחיה".

"כמי שמכירים היטב את הקהילה הבינלאומית", כתבו הבכירים, "אנו חוששים שההתפתחויות האחרונות בזירת הפנים תגרורנה תגובה בינלאומית קשה, פגיעה בקשרים האסטרטגיים עם ארה"ב ואירופה, פגיעה בהסכמי אברהם ונקיטת צעדים נגד ישראל, ממשלתה, חייליה ואזרחיה בבתי המשפט הבינלאומיים. אנו חוששים מאד גם מפגיעה במרקם היחסים החשוב בין ישראל לבין הקהילות היהודיות ברחבי תבל".

הם חוששים שהמדיניות של הממשלה החדשה עלולה לפגוע בישראל בבית הדין בהאג: "לחששות שאנו מעלים בפניך כאן יש תימוכין שונים שהובעו כבר על ידי ידידי ישראל ואלה שאינם ידידינו בחו"ל. במשך השנים היינו אמונים על הקמתם, ביסוסם וחיזוקם של יחסי החוץ של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בעלת ערכים ליברליים".

"אנו מפצירים בך ובממשלה הנכנסת בראשותך, לתת את העדיפות הנחוצה למדיניות החוץ ולא להפקיר את הזירה הבין לאומית מתוך הכרה עד כמה הנושאים הללו קריטיים לשימור ולקידום חוסנה של ישראל ולפעול כדי למנוע פגיעה באינטרסים החיוניים של המדינה ואזרחיה", כתבו השגרירים לסיום.