בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Yonatan Sindel/FLASH90

ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו מציג היום (ה') במליאת הכנסת את ממשלתו השישית, לקול צעקות האופוזיציה המיועדת שחבריה צועקים "בושה בושה, ראש ממשלה חלש".

נתניהו אמר: ''הממשלה החדשה נחושה להחזיר את המשילות, השקט והביטחון האישי לאזרחי ישראל. אני שומע את הקינות הקבועות של האופוזיציה על 'סוף המדינה', 'קץ הדמוקרטיה', חברי האופוזיציה, להפסיד בבחירות זה לא קץ הדמוקרטיה – זאת מהות הדמוקרטיה''.

''משטר דמוקרטי נבחן קודם כל בנכונות של הצד המפסיד לקבל את הכרעת הרוב'', הוסיף נתניהו. ''בדמוקרטיה מסודרת מכבדים את כללי המשחק. ראינו זאת רק עכשיו במסגרת אחרת, במשחקי המונדיאל: אוהדי צרפת היו מאוכזבים כמוכם, אבל הם קיבלו את התוצאה. הם אפילו מחאו כפיים לנבחרת ארגנטינה. אני יודע שלא תמחאו כפיים אבל אני כן מצפה מכם שתכבדו את הכרעת הבוחר ושתפסיקו להמריד נגד הממשלה הנבחרת''.

ראש הממשלה המיועד אמר: ''בדמוקרטיה לא מטפסים על גדרות הקפיטול ולא מטפסים על גדרות הכנסת''.

נתניהו הזכיר כי ''זאת הפעם השישית שבה אני מציג ממשלה בראשותי כדי לזכות באמון הכנסת. אני מתרגש כמו בפעם הראשונה. אני מודה למשפחתי היקרה והאהובה, רעייתי שרה שנמצאת כאן היום ותמיד נמצאת לצידי, מבניי יאיר ואבנר, שתמיד עומדים לצידי. יקירי נפשי, זאת הזדמנות נוספת לומר תודה - אתם משענת חיי ואני אוהב אתכם מאוד מאוד''.

נתניהו חבש כיפה ואמר בהתרגשות: ''ברוך אתה ה׳, אלוהינו מלך העולם, שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה''.

נתניהו מברך שהחיינו בהצגת הממשלהערוץ כנסת

ראש הממשלה היוצא יאיר לפיד סיכם את פעילות הממשלה ואמר כי ''בלב לא שקט אנחנו מעבירים את המדינה לידי הממשלה הנבחרת. אנחנו מעבירים לכם מדינה במצב מצויין. עם כלכלה חזקה, עם יכולות ביטחוניות משופרות והרתעה עוצמתית, עם מעמד בינלאומי מהטובים שהיו פה אי פעם. תשתדלו לא להרוס את זה, אנחנו תיכף חוזרים''.

''למרות כל האיומים ובניגוד לעבר, התעקשנו לקיים בירושלים את מצעד הדגלים בתוואי המקורי, קיימנו את חגיגות יום ירושלים כסדרן. שמרנו על הסטטוס-קוו בהר הבית, אבל מספר שיא של יהודים עלו לבקר בהר בשנה האחרונה. חודש הרמדאן עבר השנה בשקט''.

עוד אמר לפיד: ''הממשלה העלתה ב-50% את שכר החיילים. העברנו את תוכנית "ממדים ללימודים" – תוכנית שמממנת 75% מלימודי התואר ראשון לכל מי שהיה לוחם בצה"ל. בעיני זהו ביטוי לסדר עדיפויות לאומי, לכך שהממשלה שלנו הציבה בראש סדר העדיפויות שלה את המשרתים בצה"ל, את האנשים הצעירים המסכנים את חייהם כדי להגן על חיינו ועל גבולותינו''.

כל 32 חברי הכנסת של הליכוד נפגשו עם בנימין נתניהו, ראש הממשלה המיועד, ושמעו ממנו באיזו תפקיד יכהנו בממשלה החדשה שתושבע היום במליאת הכנסת. לפי שעה דודי אמסלם, דני דנון וגילה גמליאל לא קיבלו תפקידים.

חברי הכנסת עמיחי שיקלי ועידית סילמן ששוריינו בליכוד לאחר שנטשו את סיעת ימינה בכנסת הקודמת וסייעו להפלת ממשלת לפיד-בנט, ימונו לשרים בממשלת נתניהו השישי. סילמן התבשרה מנתניהו שתהיה השרה להגנת הסביבה, ושיקלי יהיה שר התפוצות והשיוויון החברתי.

ח"כ אלי כהן ימונה לתפקיד שר החוץ ברוטציה עם ח"כ ישראל כ"ץ לפי סדר של: כהן יכהן שנה במשרד החוץ בזמן שכ"ץ יהיה שר האנרגיה ואז יתחלפו לשנתיים שבסיומן יחזרו לתפקיד הראשון - כהן בחוץ וכ"ץ באנרגיה. ישראל כ"ץ יכהן כחבר בקבינט לכל אורך הקדנציה.

בנימין נתניהו ויואב קיש
בנימין נתניהו ויואב קישצילום: דוברות

עד כה פורסם כי יואב גלנט ימונה לשר הביטחון, יריב לוין יהיה שר המשפטים, יואב קיש יהיה שר החינוך, חיים כץ מונה לתפקיד שר התיירות וניר ברקת יהיה שר הכלכלה והתעשייה. אמיר אוחנה יהיה יו"ר הכנסת. מירי רגב תמונה לשרת התחבורה והשגריר לשעבר רון דרמר יהיה השר לנושאים אסטרטגיים.

עוד סוכם כי חבר הכנסת מיקי זוהר ימונה לתפקיד שר התרבות והספורט. נתניהו הודיע ליולי אדלשטיין שלא יכהן כשר, והציע לו את תפקיד יו"ר ועדת חוץ וביטחון. גלית דיסטל-אטבריאן תהיה שרה במשרד ראש הממשלה.

סילמן ושיקלי עם נתניהו במצודת זאב
סילמן ושיקלי עם נתניהו במצודת זאבצילום: הליכוד

רשימה מתעדכנת - זו ממשלת ישראל ה-37 בראשות בנימין נתניהו:

ראש הממשלה: בנימין נתניהו

שר האוצר: בצלאל סמוטריץ' ואז אריה דרעי

שר הביטחון: יואב גלנט

שר החוץ: אלי כהן ברוטציה לסירוגין עם ישראל כ"ץ

השר לביטחון לאומי: איתמר בן גביר

שר הפנים: אריה דרעי ואז בצלאל סמוטריץ'

שר המשפטים: יריב לוין

השר לעניינים אסטרטגיים: רון דרמר

שר הבינוי והשיכון ושר במשרד ראש הממשלה: יצחק גולדקנופף

שר ירושלים ומסורת: מאיר פרוש

שרת התחבורה: מירי רגב

שר האנרגיה: ישראל כ"ץ ברוטציה לסירוגין עם אלי כהן

שר החינוך והשר לשיתוף פעולה איזורי: יואב קיש

שר הבריאות: אריה דרעי ואז שר מהליכוד

השרה להגנת הסביבה: עידית סילמן

שר הרווחה והביטחון החברתי: יעקב מרגי

שר במשרד הרווחה: יואב בן צור

שר החדשנות, המדע והטכנולוגיה: אופיר אקוניס

שר החקלאות: אבי דיכטר

שר הכלכלה: ניר ברקת

השר לשירותי דת: מיכאל מלכיאלי

שר התיירות: חיים כץ

שר התקשורת: שלמה קרעי

שר התרבות והספורט: מיקי זוהר

שר העלייה והקליטה: אופיר סופר

השר לפיתוח הנגב והגליל: יצחק וסרלאוף

שר המורשת: עמיחי אליהו

שרת המשימות הלאומיות: אורית סטרוק

שר במשרד החינוך: חיים ביטון

שר במשרד הרווחה: יעקב בן צור ואז יעקב מרגי

שרה במשרד ראש הממשלה: גלית דיסטל-אטבריאן

סגן שר הפנים והבריאות: משה ארבל

סגן שר החקלאות: משה אבוטבול

סגן שר במשרד ראש הממשלה: אבי מעוז

סגנית שר האוצר: מיכל וולדיגר

סגן שר במשרד ראש הממשלה: אלמוג כהן

נתניהו וגלנט
נתניהו וגלנטצילום: דוברות

הממשלה החדשה תושבע היום ובכך תחל באופן רשמי את כהונתה. לפני ההשבעה, מליאת הכנסת תיפתח בשעה 11:00 עם נאום של ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו, שיציג את קווי היסוד של הממשלה וחלוקת התפקידים בה. בדיון המיוחד ישתתפו נשיא המדינה יצחק הרצוג ונשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות.

לאחר מכן ינאם יו"ר האופוזיציה המיועד יאיר לפיד ואחרי כן ייערכו דיונים סיעתיים. בהמשך כל אחת מסיעות האופוזיציה תקבל 15 דקות כדי לשאת דברים מעל דוכן הכנסת.

בתום הנאומים תיערך ההצבעה על בחירת יו"ר הכנסת, תפקיד אליו צפוי להתמנות ח"כ אמיר אוחנה.

לאחר בחירתו, תתקיים הצבעת אמון בממשלה שהציג נתניהו, ובסיומה יידרשו חברי הממשלה להישבע אמונים לשירות מדינת ישראל.

בתום ישיבת המליאה תתקיים הרמת כוסית לכבוד יו"ר הכנסת הנבחר באולם ירושלים, בהשתתפות ראש הממשלה הנכנס, יו"ר הכנסת הנבחר, שרים, ח"כים, בני משפחה ומוזמנים.

טקס החילופים, שיתקיים במשרד ראש הממשלה בין ראש הממשלה היוצא לפיד לבין הנכנס נתניהו, צפוי להיות ענייני - בצורה של שיחת חפיפה.

היום הארוך והחגיגי יסתיים הערב בבית הנשיא, בצילום המסורתי של חברי הממשלה עם נשיא המדינה.