מיכאל בן ארי
מיכאל בן אריצילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

חבר הכנסת לשעבר ד"ר מיכאל בן ארי יוצא למאבק משפטי לאחר שבחודש אוגוסט האחרון הוחלט להעמידו לדין בכפוף לשימוע, בגין הסתה לגזענות, בעקבות ציוצים שכתב בחשבון הטוויטר שלו.

בעוד מספר ימים ייערך השימוע ולשם כך שכר בן ארי את שירותיו של עו"ד ציון אמיר, מבכירי הפרקליטים בישראל, ואת עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו.

במכתב לפרקליטות שנשלח בימים האחרונים כתבו עורכי דינו של בן ארי כי האכיפה כלפיו הינה אכיפה בררנית החורגת מהמדיניות של העמדה לדין במקרים דומים. עוד כותבים עורכי דינו כי התבטאויותיו של ד"ר בן ארי חוסות תחת חופש הביטוי בכלל וחופש הביטוי האקדמאי בפרט.

עורכי הדין ציון אמיר ומשה פולסקי מסרו לקראת השימוע: "מדובר בהתבטאויות שרבים רבים, הוגים ואישי ציבור, מימין ומשמאל רואים בהם התבטאויות שלא רק שאינן התבטאויות גזעניות אלא שהן חוסות תחת 'חופש הביטוי', שהינו ערך ראשון במעלה בכל חברה דמוקרטית, ובפרט כאשר אישי ציבור רבים, בכל מערכות המדינה, במערכת הפוליטית, הצבאית, המדינית והאקדמית, התבטאו התבטאויות חמורות ביותר, אשר ביחס אליהן קבעה פרקליטות המדינה כי אין בהן משום הסתה לגזענות, ולמעלה מכך, אף לא נפתחה כלל חקירה בעניין".

עוד מסרו אמיר ופולסקי כי "מדובר ברדיפה של ד"ר בן ארי, אשר הבהיר לא פעם במילים ובמעשים כי אינו תומך בגזענות, כי אינו מסית לגזענות, וכי הינו תומך בשוויון זכויות לאזרחים ערבים כאשר הדברים אף קיבלו ביטוי בדיוני ועדת הכנסת בעת היותו ח"כ מן המניין".

"כל התבטאויותיו בעניינים בהן התבטא, נבעו מתוך אחריות ודאגה לציבור בישראל, ומתוך מטרה להתריע על מדיניות בת היענה, שננקטה ע"י הרשויות המדינה כאשר לא פעם משיקולים פוליטיים, הרשויות בישראל מנעו מהציבור מידע רלוונטי על הסיכונים הרבים העומדים בפני מדינת ישראל ואזרחיה, וכאן המקום לציין כי רבים מדבריו של ד"ר מיכאל בן ארי, התבררו כנכונים, במהלך מבצע שומר החומות. מעיון בכתב החשדות עולה תחושה קשה של רדיפה ואפליה וניסיון לסתימת פיות של ד"ר בן ארי".

בן ארי מסר לקראת השימוע: "בשנים האחרונות הפרקליטות הדליפה לתקשורת הדלפות שקריות ומגמתיות, כדי להכפיש אותי ולגזור את דיני לפני משפט. אבל עכשיו הכל יתברר בבית משפט בדיני ראיות".