נחום ברנע
נחום ברנעMoshe Shai/FLASH90

פרשן "ידיעות אחרונות" נחום ברנע טוען בטורו האחרון כי בכירי הממשלה החדשה בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר מבקשים לקעקע את מורשת צה"ל בת 75 השנים.

הצבא, כותב ברנע, "מתחכך בימין הקיצוני יום־יום במאחזים הבלתי מורשים, בנוער הגבעות, בטרור היהודי, בשירותים שנותן המינהל האזרחי ליהודים ולפלסטינים, בשיתוף הפעולה עם הרשות. אבל יש כאן הרבה יותר מזה: צבא ההגנה לישראל מייצג את אותה מורשת, אותן 75 שנה, שהם מבקשים לקעקע. סמוטריץ' ובן גביר וצה"ל, ארדואן והצבא הטורקי''.

ברנע מספר על שיחת נתניהו וכוכבי בשבוע שעבר, במהלכה ביקש הרמטכ''ל לשעבר שלא להוציא ממערכת הביטחון את המנהל האזרחי ואת מתאם פעולות הממשלה בשטחים. "לפני שבוע שוחח הרמטכ"ל היוצא, אביב כוכבי, ברשות ובסמכות עם ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו. הנושא היה ההבטחה שניתנה לסמוטריץ' במסגרת ההסכמים הקואליציוניים לשלוט במינהל האזרחי באיו"ש. כוכבי אמר לנתניהו שלא נכון לפצל, זה לא יעבוד. נתניהו אמר לו שבין הסכם קואליציוני לחקיקה בפועל יש הבדל. במילים אחרות, סמוך עליי, אני אמרח את זה. מיד אחר כך אושר החוק שהכשיר את כהונתו של סמוטריץ' כשר במשרד הביטחון.

יוסי דגן ובצלאל סמוטריץ'
יוסי דגן ובצלאל סמוטריץ'רועי חדי


''סמוטריץ' הסתער על כוכבי, האשים אותו בפוליטיזציה של הצבא ודרש להאריך את תקופת הצינון שלו לעשר שנים. שבוע קודם הסתער יוסי דגן, מראשי המתנחלים, על דובר צה"ל רן כוכב ודרש את פיטוריו. נחיל של דוברי ימין זרם בעקבותיהם, כל דובר וקללותיו''.

לדברי ברנע, ''זה לא היה אישי, ממש לא, לא כלפי כוכבי ולא כלפי כוכב. פניהם לרמטכ"ל הבא. הם מבקשים להרתיע אותו, להחליש אותו, לשלוט בו''.

דובר צה''ל תא''ל כוכב שוחח על כך עם ברנע. "33 שנים אני משרת בצה"ל, אמר לי תא"ל כוכב בשיחה כואבת השבוע. אני מביא את דבריו במהותם, לא בציטוט ישיר. יש לי שלושה בנים שמשרתים בצבא, שלושתם בצנחנים, אמר. עם כל החשיבות של הבעיה האיראנית, הטרור באיו"ש או הטילים בלבנון ובעזה – הבעיה שמדירה שינה מעיניי היא הבעיה הפנימית. אנחנו אומרים, צה"ל הוא צבא העם. מאז פרשת אלאור אזריה יש מי שחותר למצב שהעם לחוד וצה"ל לחוד. זאת בעיה אסטרטגית.

''אדריכלי המשטר החדש רעבים לא רק לכוח – גם לתירוץ. אם התוכניות שלהם יתפוצצו בפניהם, הם ימהרו להצביע על האשמים – מערכת המשפט, המשטרה, הצבא, התקשורת. יש להם מורה מדופלם: נתניהו הכריז לפני 12 שנה על מהלך היסטורי נגד הגרעין האיראני. בינתיים, המהלך נכשל. אף על פי כן הוא מצטייר כגיבור מול איראן, מול אמריקה. מבחן התוצאה מת; מבחן השיווק ירש את מקומו. הסמוטריצ'ים יודעים מה הם עושים'', כך ברנע.

רן כוכב
רן כוכבצילום: Flash90

באמירתו "יוסי דגן הסתער על דובר צה"ל" התכוון ברנע למתוח ביקורת על דרישתו של ראש המועצה האזורית שומרון לקיים בדק בית בדובר צה"ל. דגן טען כי דובר צה"ל הופך את יחידתו ל"סניף של מרצ" לאחר שחיילים בסדיר בדובר צה"ל פרסמו ציוצים פוליטיים נגד הימין וההתיישבות, וכן לאחר סדרת פעולות בהובלת דובר צה"ל שלטענת דגן פגעו בהתיישבות.

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, אמר בתגובה לדברי דגן כי "כל ניסיון לקשור בין דובר צה"ל לפעילות פוליטית, הינו חלק מקמפיין מכוער שעליו להיפסק באופן מיידי ואין לו מקום".

עוד הוסיף כוכבי ואמר כי "צה"ל הוא צבא עם ממלכתי, הפועל למען ביטחון המדינה ואזרחי ישראל, ללא כל אג'נדה פוליטית, וכך גם מערך דובר צה"ל. במערך דובר צה"ל משרתים חיילים וקצינים מכלל קצותיה של החברה הישראלית ללא הבדל מין, דת או מוצא. דברורו של צה"ל מונע על פי שיקולים מבצעיים ומקצועיים בלבד, והוא מבוצע באופן ממלכתי לכלל קהלי היעד. אנו מגנים את הניסיון לייצר ליחידה או לעומד בראשה גוון פוליטי ושוללים אותו מכל וכל".

בתגובה למתקפות נגדו השיב יוסי דגן: "לא פוליטיקאי כזה כמו ראש הממשלה המודח לפיד ולא אף פוליטיקאי או איש תקשורת אחר יסתמו לי את הפה. אני מגן ואמשיך להגן בעוז על שמם של תושבי יו"ש וכבודם. דובר צה"ל מתנהל בצורה שפוגעת באמון הציבור בצה"ל מפלג את העם ומכניס את הרמטכ"ל שוב ושוב לבורות פוליטיים. הרמטכ"ל חייב להורות על בדק בית".