חבר הכנסת אלי כהן
חבר הכנסת אלי כהןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר החוץ החדש אלי כהן נשא דברים בצהריים (שני) בפני עובדי משרדו לרגל כניסתו לתפקיד.

"כבר אתמול התחלתי בפגישות עבודה ובהיכרות עם אגפי ועובדי המשרד. העובדים שפגשתי הם מהטובים והמוכשרים ביותר שהכרתי. אין אף גורם אחר במדינת ישראל שיש לו את היכולות שיש למשרד החוץ. אתם עובדי משרד החוץ נמצאים ב-108 מוצבי הפיקוד הקידמיים של מדינת ישראל ברחבי העולם. הידע, הניסיון והמקצועיות שקיימים בקרב עובדי משרד הזה, אשר נבנו לאורח עשרות שנות שירות, הם נכס לאומי עבור מדינת ישראל", פתח כהן.

הוא ציין כי "במהלך השנה האחרונה סבל המשרד מסיכסוך עבודה חריף שפגע בתפקודו. אני מתכוון ללמוד את הסוגיה ולסייע בגיבוש פתרון ראוי וצודק".

לדבריו המשרד הולך לכיוון שונה ממנו פעל בממשלה האחרונה. "אפעל שמה שהיה בשנים האחרונות - לא יהיה. משרד החוץ יחזור ליזום ולהוביל, כפי שנהגתי לעשות גם במקומות אחרים בהם הייתי בעבר. לאחר פגישותיי הראשונות עם עובדי המשרד ויכולותיהם - אין לי ספק שאכן כך יהיה".

הוא הצהיר שלא יסכים למינוי שגרירים שאינם מיישרים קו עם המדינה. "כמו בכל שנה, גם הקיץ יהיה סבב מינויים לתפקידים דיפלומטיים ברחבי העולם. דבר אחד בטוח - לא ימונה אף אחד שלא מכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

הוא הוסיף, "אני רואה בכניסתי לתפקיד שר החוץ זכות גדולה ושליחות, לאור החשיבות של מדיניות החוץ לביטחון ולחוסן הלאומי של מדינת ישראל. שירות החוץ הישראלי הוא בין המאתגרים, אם לא המאתגר ביותר ביחס למדינות אחרות בעולם. שנת 2023 היא שנה של הזדמנויות ואתגרים. מדינת ישראל מגיעה אליהם כשיש באמתחתה יכולות ביטחוניות, מודיעיניות וטכנולוגיות, עצמאות אנרגטית ומאגרי אנרגיה, וכמו כן הסכמי אברהם שהוכיחו את תרומתם למדינות שלקחו בהם חלק".

השר כהן התייחס ליחסי ישראל וארה"ב. "כמו בעבר, כך יהיה גם בעתיד, בראש סדר העדיפות שלנו יהיו היחסים האסטרטגיים עם בת בריתנו הקרובה ביותר - ארצות הברית. אין תחליף ליחסי ישראל-ארה"ב. זוהי שותפות אסטרטגית ארוכת טווח המבוססת בראש ובראשונה על ערכים משותפים וכן גם על אינטרסים שאנו חולקים".

"שמחתי לקבל ביום הראשון לתפקידי את שיחתו של שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס, ידיד ואוהב ישראל, אחר הצהריים אשוחח עם מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן, להבטיח המשך שיתוף הפעולה האסטרטגי בין המדינות", הוסיף כהן.

הוא הדגיש כי ישראל צריכה להסתכל נכון על מעמדה מול אירופה. "האתגרים בהם ניצבת אירופה בצד הבטחוני והאנרגטי ממצבים את ישראל כשחקן מפתח. זוהי הזדמנות להעמיק את הקשר עם מדינות אירופה ולחזקו בהשוואה לשנים האחרונות".

"מחר, אני צפוי לשוחח עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, ובהמשך עם שרי חוץ נוספים באירופה, ובחודש פברואר אני וצוות המשרד נשתתף בוועידה הביטחונית המרכזית במינכן", דברי השר הנכנס.

כהן הקדיש חלק מנאומו גם להסכמי אברהם. "ההסכמים שינו באופן דרמטי את פני המזרח התיכון. רק בשנה החולפת, היקפי המסחר בין ישראל לבין מדינות הסכמי אברהם חצו את רף העשרה מיליארד שקלים. מעבר לתרומה הכלכלית, ישנה תרומה ביטחונית משמעותית מאוד למדינות המעורבות וכן לחיזוק היציבות האיזורית. בשבוע הבא מתוכננת פגישת עבודה של מנכ"לי משרדי החוץ באבו דאבי לקראת פסגה נוספת של שרי החוץ המתוכננת למרוקו בחודש מרץ הקרוב. לאור התרומה האדירה של הסכמי אברהם למדינות שלקחו חלק, הרחבת ההסכמים למדינות נוספות זה לא שאלה של אם, אלא – מתי".

לדבריו, בסוגיית הרגישה של היחסים עם רוסיה ואוקראינה תהיה התנהלות שונה מהממשלה היוצאת. "בסוגיית רוסיה אוקראינה נעשה דבר אחד בוודאות – פומבית - נדבר פחות. נכין התייחסות מפורטת של משרד החוץ לקבינט ע"מ לגבש מדיניות אחראית. בכל מקרה - הסיוע ההומניטרי המשמעותי לאוקראינה- יימשך".

לגבי המאבק באיראן אמר כהן: "מדינת ישראל היא המדינה היחידה בקרב חברות האו"ם שחברה אחרת בארגון קוראת להשמדתה. ישראל מחוייבת למניעת השגת יכולות גרעיניות צבאיות בידי איראן בכל דרך. על רקע תמימות הדעים הבינ"ל שהסכם הגרעין עם איראן אינו רלוונטי יותר, נתרכז, לצד העצמת יכולות ביטחוניות עצמאיות לכל תרחיש, בניסיון לגבש חזית בין לאומית במניעת הגרעין האיראני".

"פעולות איראן אינן באות לידי ביטוי רק בשאיפתם להשיג נשק גרעיני, הן באות לידי ביטוי גם בפרויקט הטילים ארוכי הטווח, כטב"מים ומימון טרור בינ"ל. על מדינות העולם להפסיק לטמון את ראשן בחול", ציין השר.

הוא ביקש גם לדבר על המדיניות מול הפלסטינים. "הצביעות הפלסטינית באה לידי ביטוי גם במהלך ההצבעה באו"ם בשבת האחרונה, שכן ב-75 השנים האחרונות, הפלסטינים דחו כל הסדר לשלום שהוצע. הניסיונות הפלסטינים לפגוע בישראל בזירה הבינ"ל ייגבו מהם מחיר וירחיקו את פתרון הסכסוך".

"חשוב לציין שמרבית מדינות העולם התנגדו או לא השתתפו בהצבעת האו"ם, בין היתר הודות לפעילות המאומצת של משרד החוץ. מי שצריך לעמוד לדין הם ההנהגה הפלסטינית שהיא המקום היחיד בעולם שנותן תגמול לרוצחי יהודים רק בשל יהדותם. על הקהילה הבינ"ל להעביר מסר ברור להנהגה הפלסטינית - די להסתה במוסדות החינוך ומימון רוצחי יהודים", סיכם.