בית חולים. אילוסטרציה
בית חולים. אילוסטרציהiStock

משרד הבריאות לא ביצע בקרות בשורה של מוסדות רפואיים בישראל מאז שנת 2019, כך פורסם לראשונה בכאן חדשות.

על פי הדיווח, במהלך משבר הקורונה לא בוצעו בקרות שמטרתן לפקח על מערכת הבריאות, וזאת לאחר שהאגף האחראי במשרד הבריאות על ביצוע הבקרות ניהל את מערך האשפוז במהלך המגיפה.

בין השאר, לא נעשו בקרות ביחידות הטראומה בכל בתי החולים בארץ וכן במרכזים הבריאטריים, וכמו כן, לא בוצעו בקרות הרישוי בבתי החולים ובמרפאות כירורגיות פרטיות במשך השנתיים הראשונות של המגיפה. הבקרות שמטרתן לפקח על קופות החולים בוצעו בתקופה זו בצורה חלקית בלבד ובאתר משרד הבריאות הבקרה האחרונה שעליה דווח נעשתה בסוף חודש ינואר בשנת 2020.

בדו"ח מבקר המדינה משנת 2020 בחן המבקר את ריבוי הכובעים של משרד הבריאות כמאסדר של מערכת הבריאות וכבעליהם של 24 בתי החולים הממשלתיים. המבקר כתב כי יש מתח מובנה בין תפקידיו של משרד הבריאות וקרא למשרד לנקוט פעולות ליצירת הפרדה בין תפקידיו כמפקח על מערכת הבריאות וכמיישם מדיניות. המבקר הדגיש כי הדבר יאפשר למשרד לשפר את הרפואה הציבורית בישראל.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "התמודדות מערכת הבריאות עם מגיפת הקורונה, הביאה לידי ביטוי את תפקידו המרכזי של המשרד בניהול מצבי חירום במדינת ישראל, דרך קביעת מדיניות במצב חירום ויישומה בשטח".

במשרד הודו כי עם זאת, "הפעילות המתמשכת במצב החירום הלאומי פגעה בפעילות השגרה ועל כן, לא בוצעו בקרות רישוי בבתי החולים ובמרפאות כירורגיות פרטיות במשך שנתיים ראשונות של הפנדמיה, כמו גם בקרות בתחומים ספציפיים כמו יחידות הפוריות, מרכזים בריאטריים ויחידות הטראומה".