השר בצלאל סמוטריץ': עושים ריסטארט במערכת המשפטדוברות

שר האוצר וראש מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ׳ מגיב הערב (רביעי) לרפורמה במערכת המשפט שהציג שר המשפטים יריב לוין.

"אנחנו עושים הערב Restart למערכת המשפט. תכנית השר יריב לוין לתיקון מערכת המשפט עולה בקנה אחד עם תכנית "חוק וצדק" שהשקנו ערב הבחירות. קיבלנו מנדט מלא לחזק את האמון הציבורי במערכת המשפט ולחזק את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

"שר המשפטים, כולנו מגוייסים אחריך להוביל את המהלך ההיסטורי והחשוב הזה", דברי סמוטריץ'.

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ שמחה רוטמן, ציין כי יפעל לקידומה המהיר של הרפורמה עליה הכריז השר לוין. "הנחיתי את צוות ועדת חוקה להיות מגוייסים לקידום הרפורמות לתיקון במערכת המשפט בחודשים הקרובים. בשם ה' נעשה ונצליח", אמר רוטמן.

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים, יריב לוין, ערך מסיבת עיתונאים בכנסת בה הוא הציג את "רפורמת המשילות", המתייחסת לשינויים שהממשלה החדשה צפויה לבצע בתחום המשפט.

"פעם אחר פעם אנשים שלא בחרנו מחליטים עבורנו - זו לא דמוקרטיה", אמר לוין, "כמי שגדל על ברכי מנחם בגין, שהיה הסנדק שלי בברית המילה, אני מאמין באמירתו שיש שופטים בירושלים, אבל יש גם כנסת וממשלה והן הביטוי המובהק לבחירת העם".

ארבעת הצעדים שהציג לוין:

1. הסדרת פסילת חוקים ופסקת ההתגברות - "לא עוד דיון בבית המשפט בחוקי יסוד. לא עוד פסילת חוקים של הכנסת ללא הסמכה. בית המשפט יפעל מכוח חוקי היסוד, תתאפשר פסילת חוקים בבית המשפט העליון - בהרכב מלא וברוב מיוחד. פסקת התגברות מאוזנת ברוב של 61. לא תהיה התגברות של הכנסת במקרה שבית המשפט פסל חוק פה אחד".

2. ביטול "עילת הסבירות" של בג"ץ - לא עוד פסילת החלטות חוקיות לגמרי של ממשלה נבחרת בתירוץ של חוסר סבירות בעיני השופט, במקום זאת החזרת יכולת ההחלטה לממשלה הנבחרת.

3. שינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים - לא עוד מצב שבו השופטים בוחרים את עצמם בחדרי חדרים ללא פרוטוקול, אלא ייצוג שווה לשלוש רשויות השלטון בוועדה לבחירת שופטים.

4. היועצים המשפטיים - לא עוד כפיפות של הממשלה לדרג לא נבחר. היועצים המשפטיים, כשמם כן הם, יועצים ולא מחליטים. "לא עוד כפיפות של הממשלה לדרג לא נבחר. כשמם כן הם, יועצים ולא מחליטים. כשהם מייצגים את הממשלה, הם צריכים לייצג את הממשלה, ולא את דעתם הפרטית", סיכם.