כולנו נתגייס כעת בכל הכח
כולנו נתגייס כעת בכל הכחצילום: אביחי בכר

150 פעילים ופעילות שהיו בקו החזית של המאבק לשיחרורו של יהונתן פולארד מהכלא האמריקאי הגיעו אמש (א') לאולם אירועים בירושלים כדי לברך את יהונתן לרגל שנתיים לעלייתו ארצה.

במהלך האירוע הכריז יהונתן כי הוא מתכנן להקים מיזם הנצחה לזכרה של אסתר פולארד, אשתו, שנפטרה לפני כשנה לאחר מאבק ממושך במחלה קשה.

יהונתן ואסתר פולארד לא זכו להביא ילדים לעולם, זאת מכיוון שתנאי המאסר הקשים שהטילו עליו האמריקאים שללו מהם זכות זו. "אתם המשפחה שלי היום", אמר פולארד לפעילים, "אני רוצה להנציח את זכרה של אסתר, להשיב לה על כל מה שהיא עשתה עבורי ועבור עם ישראל. כפי שאתם יודעים, לא זכינו להביא ילדים לעולם, והייתה לי התלבטות מאוד קשה כיצד נוכל להביא לידי ביטוי את זכרה של אסתר באופן הכי טוב שאפשר, לבנות לה אנדרטה? פסל? אנחנו לא מאמינים בזה. שלט? זה דוהה עם הזמן וזה משאיר רושם דוהה.

"אבל הדבר שאני מאמין שישאר לנצח בעזרת השם זה ילד יהודי שהוריו ישמח להעניק לו מסגרת חינוכית שמחוברת לשורשים של כולנו, זה דבר שיחיה לנצח בעזרת השם, לכן החלטתי להקים מרכז חינוכי על שמה של אסתר, חינוך יהודי היה הדבר החשוב ביותר עבורה", סיפר פולארד בהתרגשות.

לאחר מכן המשיך יהונתן וסיפר לאורחים שפעלו רבות לשיחרורו: "עבור כל ילד שיגדל בטוח יותר במה שמחבר אותו לעם הזה ולארץ הזו, יהיו רבים אחרים שיושפעו לטובה מהמעשה האחד הזה. מערכת הכליאה האמריקנית איננה מגלה רחמים בייחס לזכות להבאת ילדים לעולם כשאתה אסיר. הגעתי עד בית המשפט העליון בארה"ב בבקשה לילדים, והתגובה שלהם הייתה שכאסיר איבדתי את כל זכויותיי להקים דור המשך, זאת ארה"ב.

''אני ואסתר היינו צריכים לחיות עם זה, לא היה דבר שיכולנו לעשות. זה מאוד כאב לה, וגם לי, אבל החזקנו בתקווה עד שהיא חלתה בסרטן, ואז הבנו שזה כנראה לא הולך לקרות. אבל היא תמיד היתה שמחה מאוד מלראות ילדים. אז אני רוצה שאותו אושר יראה ויחווה על ידי אנשים אחרים בעתיד", ציין.

במהלך האירוע עלו לבמה נציגים מקרב הפעילים שנאבקו לשיחרורו של פולארד וניזכרו בימים שבהם שבתו רעב ועמדו מול הכנסת. אחת מהם, ליטל מיכאלי, סיפרה: "אני ממש צובטת את עצמה כשאני רואה את יהונתן כדי להאמין שזה אמיתי "כל מה שהעסיק אותנו בתקופה ההיא היה שיחרורו של יהונתן מהכלא, הוא נתן את חייו למדינה, התפללנו, נאבקנו, שבתו רעב כדי שישמעו אותנו, אנחנו מאוד שמחים שהוא כאן איתנו וכולנו נתגייס כעת בכל הכח יהונתן להגישם את חלומך להקים את מרכז ילדי אסתר".