סמוטריץ' בוועדת הכספים
סמוטריץ' בוועדת הכספיםצילום: דוברות

שר האוצר ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ (הציונות הדתית) הגיע הבוקר (ג') לוועדת הכספים, לראשונה מאז תחילת כהונתו.

הוועדה התכנסה לדון בנושא דרישת רשות המיסים להשבת מענקי הסיוע מעצמאים בזמן הקורונה.

ח"כ משה גפני יו"ר ועדת הכספים הודה לסמוטריץ' על ביטול המס על הכלים החד פעמיים: ''אני מברך אותך על בחירתך לתפקיד שר האוצר, אחד התפקידים החשובים ביותר במדינת ישראל ובממשלת ישראל. אני מברך אותך ומאחל לך סיעתא דשמיא שכן הצלחה שלך היא הצלחה של כולנו. אני מברך אותך על כך שחתמת על הצו לביטול המיסוי על הכלים החד פעמיים''.

במהלך הדיון דיברה צמרת אביבי, מובילת מאבק העצמאים וסגנית נשיא ''להב'' שעקצה את השר לשעבר אביגדור ליברמן: "בואו תראו ותלמדו מגפני איך עושים את זה, והנה שר אוצר שנמצא פה ולא שותה מולי קפה כשאני בוכה".

"הנה שר אוצר שלא שותה מולי קפה"ערוץ כנסת

כזכור, בפברואר 2022 נרשם אירוע חריג בדיון ועדת הכלכלה של הכנסת, בהשתתפותו של שר האוצר דאז אביגדור ליברמן. צמרת אביבי שהיתה אז נציגת מורי התל"ן פנתה אל ליברמן והטיחה בו את מצוקת אנשי העסקים תוך שהיא פורצת בבכי.

"למה להיות כזה אכזר?", שאלה. "מר ליברמן, אני מייצגת את מורי התל"ן. אנחנו 90 אחוז מהמקצוע הזה ואנחנו בקצוות. אתה לא יודע עלינו כי פשוט סותמים לנו את הפה ואנחנו לא יכולים הגיע אליך".

"אני רוצה להסביר לך שעד יולי 21 אנשים פה יכלו לנשום כי היה לנו את המענקים מהאוצר, הממשלה הקודמת", אמרה. "הבטיחו לנו ממשלת שינוי, אבל איזה שינוי? מעט מחברי הכנסת מבינים את הדבר הזה".

אביבי החריפה את דבריה ופנתה לליברמן עם דמעות בעיניים: "מי יש לו את הכוח זה אתה, כי אתה זה ששולט בכסף שלנו, שאנחנו שילמנו מיסים כל החיים ועכשיו אנחנו צריכים להתדפק על הדלת כמו עניים. אנחנו עצמאים אנחנו העניים הבאים של מחר, של היום, אין לנו כסף. אתה צריך להבין את זה.

"אני רוצה להגיד לך מר ליברמן, אתה משרה חרדה ברוב ציבור העצמאים באמירות שלך. אין לנו שום ביטחון כלכלי. במשך חודשים המורים לא עבדו. למה לא מתייחסים לזה? למה להיות כזה אכזר ליברמן? תפתח את הלב, תדבר איתנו תישיר מבט לאנשים האלה, לאנשים בקצוות". אביבי סיימה את דבריה ומחיאות כפיים נשמעו באולם הוועדה.

אתמול פרסם שר האוצר להערות הציבור את טיוטת צו המבטל בהוראת שעה, עד סוף שנת 2023, את המס המוטל על כלים חד פעמיים, וזאת בציפייה שביטול המס יוזיל את מחירם של המוצרים לצרכן.

כזכור, בהתאם להחלטת ממשלה 261 מאוגוסט 2021 בעניין הפחתת השימוש בכלים חד-פעמיים מפלסטיק, החל מנובמבר 2021 מוטל מס קניה בשיעור של 11 ₪ לק"ג על כלי פלסטיק ו- 3.3 ₪ לק"ג על כלים חד- פעמיים מנייר המכילים פלסטיק.

בפגישת ההנהלה הראשונה במשרד האוצר הנחה סמוטריץ' להכין במהירות האפשרית צווים לביטול המס על כלים חד פעמיים וכן ביטול המס על משקאות ממותקים שהוחל בממשלה הקודמת.

המס על משקאות ממותקים שנכנס לתוקף ב-1 בינואר 2022, והמס על כלים חד פעמיים נכנס לתוקף בנובמבר 2021, היו שניים מהמהלכים הבולטים שהעבירה הממשלה הקודמת של בנט ולפיד, והם עוררו לא מעט הדים וביקורות בעיקר בגלל הפגיעה שלהם במשפחות ברוכות ילדים.