ארנון בר דוד
ארנון בר דודצילום: דוברות ההסתדרות

סוקרי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) יקיימו מחר (שלישי), שביתת אזהרה.

זאת, בהמשך לסכסוך העבודה שהוכרז בספטמבר 2020 על רקע פגיעה מתמשכת בתנאי העסקתם, ולנוכח גרירת הרגליים לטענתם מטעם משרד האוצר בכל הנוגע לקיום משא ומתן לטובת הגעה להסכמות בשיפור תנאי עבודתם של הסוקרים.

בלמ"ס מועסקים קרוב ל-400 סוקרים, אשר מועסקים בחוזים אישיים המתחדשים משנה לשנה. מהלך זה פוגע בצבירת הוותק של הסוקרים ויוצר חוסר ודאות תעסוקתי.

כמו כן, הסוקרים אינם מקבלים החזר על הוצאות הנדרשות מהם כחלק מעבודתם. במסגרת תפקידם נדרשים הסוקרים לנסוע ברחבי הארץ בכדי לראיין את משתתפי הסקרים. הסוקרים ממנים מכיסם את עלויות הנסיעה והלינה ואינם מקבלים החזר מלא על כך.

בנוסף, השכר השעתי המשולם לסוקרים אינו משקף את היקף עבודתם, שהתרחב משמעותית בשנים האחרונות. הסוקרים דורשים לשפר את שכרם, את דרך העסקתם ותנאי העסקתם.

לצד כל אלו, משרד האוצר הודיע לסוקרים בדצמבר האחרון, כי החל מפברואר 2023 מועד תשלום השכר החודשי ישתנה מהראשון לחודש לתשיעי לחודש. החלטה זו התקבלה באופן חד צדדי וללא שיתוף והכנה מוקדמת של הסוקרים.

בהסתדרות מציינים כי כבר למעלה משנתיים הסוקרים מנסים לקיים מו"מ עם האוצר בכדי להגיע להסכם קיבוצי - זאת ללא הצלחה. לאור זאת, הוחלט לקיים את שביתת האזהרה במטרה להחזיר את משרד האוצר לשולחן המשא ומתן ובאמצעותו להגיע להסכם קיבוצי.

יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות דני בונפיל: "הסוקרים משתכרים בשכר שעתי, חרף העובדה שהם עובדי מדינה. תנאי העסקתם אמורים להיות כמו של כל עובדי המדינה."