חברי ועדת החוקה מטעם האופוזיציה פרסמו הבוקר (ראשון) הודעה לפיה הם אינם מתכוונים להשתתף עוד בדיונים העוסקים ברפורמה שמוביל השר יריב לוין במערכת המשפט.

בהודעה שהוציאו כתבו הח"כים: "אנו חברי ועדת החוקה מסיעות האופוזיציה לא נשתתף בדיוני הסרק הלא דמוקרטיים שנקבעו בוועדה בנושא חוק יסוד השפיטה. זאת משום שהדיונים מתקיימים ללא חומר רקע מקצועי נאות וללא חוות דעת משפטית בניגוד גמור לנוהג ולנוהל בכנסת בכלל ובוועדת החוקה בפרט, ותוך התעלמות בוטה מהייעוץ המשפטי של הכנסת".

‏"ישראל היא לא תאוקרטיה, ישראל היא דמוקרטיה"ערוץ כנסת

"אנחנו, חברי הוועדה מכל סיעות האופוזיציה, לא נסכים לשמש תפאורה למראית העין של 'דיון רציני' ולא נהיה שותפים להליכי חקיקה חפוזים שרומסים את הנוהג בכנסת ושיובילו לתוצאות הרסניות. כל עוד לא תונח בפנינו חוות הדעת של הייעוץ המשפטי לכנסת ולא יובטחו הליכי דיון נאותים לא ניטול חלק בדיונים בהצעת חוק יסוד השפיטה", לשון ההודעה של נציגי האופוזיציה בועדת החוקה.

פרופ' אומן הגיע לדיון, האופוזיציה מחרימהערוץ כנסת

יו"ר ועדת חוקה חה"כ שמחה רוטמן אמר בפתח הדיון הבוקר על חוק יסוד השפיטה: ''אני מודה לכל האורחים שבאו, בפרט לחתן פרס נובל פרופ' ישראל אומן שמכבד אותנו בנוכחותו הבוקר. אפשר לדון ולהתפלפל בעניין דרעי אך עניין זה לא ישפיע על דיוני הוועדה. אנחנו עסוקים במהלך חשוב של החזרת הריבונות לעם. מה שכן, קיבלנו תזכורת לכך שאנו עוסקים בחוקי יסוד בשעה שגרסא דינקותא נשתכחה ממספר אזרחים בישראל היושבים בבית המשפט העליון: סעיף 3 לחוק יסוד הממשלה קובע כי הממשלה תכהן מכוח אמון הכנסת ולא מכוח החלטתם של שופטי העליון.

''הדמוקרטיה הישראלית כלואה במרתפי בית המשפט העליון המרופדים בערימות פסקי דין, וצעקותיה לא נשמעות. באנו לשחרר את הדמוקרטיה הישראלית ולהשיבה לעם וזו שליחותינו''.

על החלטת האופוזיציה להחרים את דיוני הוועדה אמר רוטמן: ''אני מבין שאולי חברי האופוזיציה היו צריכים כמה ימי חופש. אולי הם עייפים מידי מהצעקות בכיכרות ולא נותר להם כוח לדבר במקום בו מתקבלות ההכרעות: בכנסת. כשאנו היינו באופוזיציה הם לעגו לליכוד ולנו שלא מגיעים לדיוני הוועדות בשעה שהם קבעו הרכבי ועדות בחלוקה משפילה. בכנסת הזו האופוזיציה קיבלה חלוקה הוגנת מאוד באדיבות של מנצחים. הייתי מציע לאופוזיציה לנהוג באדיבות של מפסידים''.

ח"כ יואב סגלוביץ, חבר ועדת חוקה, אמר היום: "יחד עם חברי לאופוזיציה בוועדת חוקה, לא אשתתף בדיון בנוגע לחוק יסוד השפיטה לאור ההתנהלות של יו"ר הוועדה רוטמן שמנהל דיונים עקרים על הצעת חוק שנחזית כהצעת חוק של הוועדה ללא התייחסות יועמ"ש הוועדה. מדובר בהליך בלתי תקין. לא נשתתף בהצגה של יו"ר הוועדה עד שתונח התייחסות הייעוץ המשפטי".

פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל, השתתף הבוקר בדיון של ועדת חוקה וטען כי צריכים 'איזונים ובלמים' על מה שעושה הכנסת. הוא הציע שביטול חוקים בידי בג"ץ יעשה ברוב של 12 מתוך 15 שופטים. בנוסף, אומן הציג גישה יותר מרחיקת לכת וקורא להוציא את כל השופטים מהוועדה למינוי שופטים. בנושא פסקת ההתגברות סובר אומן כי צריך רוב גדול מ-61.

''שאלתי פעם את הפרופסור השופט אהרון ברק - האם אתה מקבל את זה שבימ"ש מחוקק? הוא אמר שכן, שגם חז"ל היו גם שופטים וגם מחוקקים. אני רוצה לומר לברק היום מכאן שזה נכון לגבי חז"ל אבל אנחנו לא תיאוקרטיה אלא דמוקרטיה. אנחנו גם לא ג'אודיצוקרטיה. כוח המשילות אינו בידי בית המשפט'', אמר אומן.

פרופ' אומן יצא נגד פסקת ההתגברות ברוב של 61 ח"כים: "אני לא איתכם בזה. כמו שצריך איזונים ובלמים במינוי שופטים, צריך כאלה גם על הכנסת. הבלם משפיע לטובה על הכנסת שלא לחוקק דברים לא ראויים. אני מתנגד ש-61 חברי כנסת יוכלו לבטל... מה שטוב בהצעה - שרק הרכב של שופטי העליון יוכל לבטל חוק של הכנסת".

חבר הכנסת משה סעדה אמר בדיון: "נשיאת בית המשפט העליון יכולה להחליט שהיא רוצה להמשיך להיות נשיאה אבל אז היא צריכה לכבד את הבית הזה ולנהוג על פי הכללים. ואם היא לא רוצה לנהוג על פי הכללים, תתכבדי ותפרשי".