ח"כ משה סולמון באולפנת בני עקיבא לכיש בישוב בני דקלים
ח"כ משה סולמון באולפנת בני עקיבא לכיש בישוב בני דקליםצילום: דוברות מרכז קטיף

כב' בשבט הוא יום גוש קטיף וצפון השומרון במערכת החינוך. ביוזמת מרכז מורשת קטיף בשעה זו כאלף כיתות שונות משתתפות בחידון מיוחד במסגרת יום גוש קטיף. השנה הוקדש היום לעיסוק בגבולות השיח ודרכי המאבק לצד הזכרון והכאב.

התלמידים צפו במשדר מיוחד בהנחיית הצ'ייסר, איתי הרמן, שהוביל אותם לסיור וירטואלי במרכז המבקרים שם לצד הצגת ההתיישבות הוא הציג להם גם את הדילמות השונות במאבק, את ההחלטה שלא 'לשבור את הכלים' ואת הצמיחה מחדש והנאמנות להתיישבות לחלוציות ולמדינה למרות העקירה והכאב.

במרכז מורשת קטיף ציינו הבוקר כי גם דבריו של נשיא המדינה אמש כי ההתנתקות "יצרה פצע פתוח בחברה הישראלית", מדגישים את הצורך לראות ביום הזו בו החלה ההתיישבות בגוש קטיף לפני 46 שנה הזדמנות ליצירת שיח בין חלקי החברה הישראלית כולה.

מוכי בטר מנהל מרכז קטיף אמר, "לאורך השנה כולה אנחנו פועלים בדרכים שונות להנצחת גוש קטיף אבל גם ליצירת ערוצי שיח בחברה הישראלית. יחד עם מרכז רבין ודרך שירה בנקי אנחנו מקיימים סדנאות שיח ונדמה שדווקא היום יותר מתמיד לשוחח על ההתנתקות ודרכי המאבק זה הדבר הנכון ואנחנו מודים לכמעט אלף בתי ספר שמצאו לנכון לציין את היום".

מיצג גוש קטיף בבית ספר
מיצג גוש קטיף בבית ספרצילום: דוברות מרכז קטיף