הרב יעקב מדן בהפגנת הימין בירושלים
הרב יעקב מדן בהפגנת הימין בירושליםצילום: חזקי ברוך

הרב יעקב מדן, ראש ישיבת ההסדר הר עציון באלון שבות, השתתף במוצאי שבת בהפגנת הימין שקראה להידברות על הרפורמה במערכת המשפט.

בראיון לרשת ב' אמר הרב מדן שהיו יותר מ-300 איש בהפגנה שיזם השר לשעבר יועז הנדל, כאשר בפועל לטענתו יש עוד אנשי ימין רבים שתומכים ברפורמה ותומכים בהידברות עם האופוזיציה.

"אני מקווה שהקול הזה יגבר והקול הזה יישמע היטב למקום לא רחוק משם, בבית הנשיא'', אמר הרב מדן והסביר את חשיבות הרפורמה שמקדמת ממשלת נתניהו: ''אני חושב שהאיזון בין הרשויות הופר בצורה קשה מאוד לכיוון אחד, יש צורך לתקן את האיזון ולשם כך הרפורמה''.

הרב מדן הסבירו את החשיבות שבקיום הידברות עם השמאל ועם האופוזיציה: ''אם יש דברים שצריך לתקן העיקר שנתקן אותם ונרגיש שאנחנו הולכים ביחד עם מדינת ישראל, שאנחנו לא גונבים טנקים ושאנחנו ציבור אחד ועם אחד, יש לנו קול צלול מאוד מבית הנשיא ואני תומך בעצם הקריאה הזו''.

לשאלה האם צריך לעצור את החקיקה בשביל הידברות השיב הרב מדן: ''אנחנו נמצאים כרגע בקריאה ראשונה, את כל הדברים ניתן לשנות לקראת קריאה שניה, אני חושב שנצטרך לדבר לקראת קריאה שניה והמחוקקים יצטרכו לשבת לדבר. אני מאלה שאלחץ על זה שיקשיבו וישמעו, אני אומר שוב את האיזון צריכים להחזיר למקומו, ייתכן שאפשר לעשות את זה בדרכים שמקובלות על כולם.

''האיזון הופר בין הרשות המחוקקת למבצעת, הופר מאוד לכיוון מסוים, זה קשור גם למינוי שופטים, גם למינוי יועצים משפטיים וגם לעצם היכולת לשלוט על מערכת החוקים שהרשות המחוקקת מחליטה לחוקק אותם''.

''מאוד מעניין אותי לשמוע מה אומרים אנשי האופוזיציה שהם אחים שלנו, הדמוקרטיה הולכת על פי רוב ויש רוב אבל אנחנו לא רק אזרחים במדינה דמוקרטית, לכן חשוב לי לשמוע אותם, את האופוזיציה, גם להם יש הצעות. יש לנו יכולת לשבת יחד ולעשות זאת.

לשאלה האם הרפורמה היא נקמה של הציונות הדתית על ההתנתקות אמר הרב מדן ''יש לנו איום איראני, יש איומים קרובים יותר, דם יהודי שנשפך, ואת הדברים האלו אנחנו יכולים לפתור רק כשאנחנו ביחד. ולכן אין פנינו לנקמה - אנחנו רוצים מדינה דמוקרטית והיא כוללת גם את חברינו מהשמאל והם יהיו בה בעלי השפעה משמעותית''.

האליטה השמאלנית חייבת להתייחס אלינו כשותפים ולא כמו שהתייחסו אלינו אז כעפרא דארעא, ככאלה שניתן לדרוס אותם, שיישבו בתי סוהר, שיהיו בלי בתים, שיהיו בלי שום דבר, אנחנו המדינה וזהו. בגלל שחזרנו אנחנו על תקן שותפים ולא על תקן שולטים אנחנו רוצים להקשיב להם, מעניין אותנו מה שהשמאל אומר ורוצים לדעת להתחשב בהם ואנחנו נעשה את זה.

''למען הענווה'', ציין הרב מדן, ''אני מייצג רק את עצמי ואיש לא ביקש ממני לייצג אותו. אני שומע הרבה קולות מהקואליציה כמוני ואם השמאל יחבור להידברות גם הקולות להידברות מתוך הקואליציה יתגברו והיו דומיננטיים''.