בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר במשרד הביטחון ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' חתמו בצהריים (חמישי) על מסמך הבנות באשר להעברת הסמכויות שנוגעות למנהל האזרחי ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים ביהודה ושומרון לידיו של יו"ר הציונות הדתית.

נציין כי חתימת ההסכם על חלוקת הסמכויות הקשורות לנושאים האזרחיים ביהודה ושומרון מסיימת את הסאגה שארכה קרוב לחודשיים מאז הושבעה הממשלה וגרמה למתח קשה בין שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ' לבין שר הביטחון יואל גלנט. ההסכם שנחתם היום מביא לסמוטריץ' נתח משמעותי ביותר מתוך הסמכויות האזרחיות באופן שעתיד לשנות את ההתנהלות בנושאי התכנון והבנייה ביהודה ושומרון.

במסגרת ההסכם הסמכויות האזרחיות ביהודה ושומרון מועברות לשר במשרד הביטחון ויוחזקו אצל סגן ייעודי אזרח ולא איש צבא לראש המנהל שימונה על ידי סמוטריץ'.

הוא יקבל לידיו בצו מיוחד את כל הסמכויות האזרחיות שהיו נתונות בידי ראש המנהל האזרחי עד כה ותחת סמכותו יעבדו כל הקמ"טים האזרחיים שמינויים שלהם יהיו מעתה באחריותו של סמוטריץ'.

הישג נוסף בהסכם שנחתם היום קשור לפינויים עתידיים ביו"ש: יחידת הפיקוח והאכיפה על בנייה בלתי חוקית תהיה באחריות מלאה של השר בצלאל סמוטריץ'. עם זאת סוכם כי במקרה של אירועים ביטחוניים וחריגים יהיה רשאי פיקוד מרכז להפעיל את יחידת הפיקוח תוך יידוע של השר במשרד הביטחון - במקרה של מחלוקת - מי שיכריע יהיה ראש הממשלה נתניהו.

על פי ההסכם, התכנון ביהודה ושומרון כולל כינוס מועצת התכנון העליונה יעבור לאחריותו של סמוטריץ' ובענייני רישום המקרקעין תהיה לו הסמכות המלאה כולל הפעלת צוות קו כחול, קידום תהליכי סקר ורישום אדמות המדינה. כמו כן תחת אחריותו יהיו תכנון התחבורה והוצאה לפועל של כבישים ברחבי יו"ש.

גם הטיפול בתשתיות האזרחיות יעבור לאחריותו של השר ובמסגרת המאבק על השטחים הפתוחים תהיה לו אחריות לפעול להכרזה חדשה ולפיתוח של שמורות טבע ביו"ש.