יואב קיש
יואב קישצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

נשות מקצוע פנו לשר החינוך יואב קיש בבקשה לבטל את מסמך 'קווים מנחים' הנוגע להתנהלות מול ילדי להטב"ים בבתי הספר, אותו פרסמה בחטף שרת החינוך הקודמת יפעת שאשא ביטון.

על מכתב הבקשה חתומות פסיכולוגיות ועובדות סוציאליות השייכות לקבוצת אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש, הפועלת למען שמירה על קטינים ובוגרים צעירים מפני טיפולי "התאמה מגדרית" ולמען טיפול נפשי משתהה וממושך.

במכתבן מתריעות נשות המקצוע מפני השלכותיו החמורות והמסוכנות של מסמך "קווים מנחים", אשר פוגע בילדים הסובלים מדיספוריה (מצוקה) מגדרית, ומסליל אותם לעבור שינויים וטיפולים מרחיקי לכת ובלתי הפיכים.

המכתב כאמור, מגיע על רקע תגובת השר קיש הצפוייה להינתן לבג"צ השבוע, בעתירה שהגיש ארגון לביא בנושא. במכתבן נשות המקצוע מבקשות מקיש להודיע לבית המשפט על ביטולו של המסמך או לחילופין להודיע על הקפאתו עד לבירור מעמיק ויסודי של טענותיהן.

נשות המקצוע פירטו כי ההנחיות במסמך פוגעות בילדים הסובלים ממצוקה מגדרית בכך שהן מעודדות שימוש בלשון פניה של המין השני, הזדהות כבן המין השני ועוד – דבר שהוכח כמעכב החלמה ומדרדר את הילד ל"מדרון תלול" של טיפולים רפואיים, הכרוכים בנזקים חמורים ובלתי הפיכים. מעבר רפואי שכזה אינו מקל על המצוקה המגדרית של הילדים ולא משפר את מצבם הרגשי לאורך זמן, טענו נשות המקצוע.

בנוסף, מנחה המסמך את הצוות החינוכי להעלים מידע מההורים במקרים בהם הילד לא מעונין בשיתוף הוריו. "מדובר בהתערבות פסיכולוגית רבת עוצמה ומסוכנת ללא ידיעת ההורים ועבור קטין שאינו כשיר לתת הסכמה מדעת. מדובר בהפרה כפולה של אתיקה בסיסית: ההסתרה מההורים נוגדת את קוד האתיקה של הפסיכולוגים, וקבלת ההסכמה לכאורה מהילד עומדת בסתירה ליכולתו לתת כזו במצבו הרגשי והקוגניטיבי, ואינה תקפה", הזהירו.

בהמשך המכתב תואר כי במדינות מתקדמות כדוגמת פינלנד, שבדיה ואנגליה שונתה המדיניות כלפי ילדים להט"בים בבתי הספר וכעת הן אוסרות על טיפולי 'התאמה מגדרית' עבור קטינים. "יש לזכור כי 'החגיגה'' המומלצת כלפי ילדים שמחליטים שהם טרנסים לא רק שאיננה לטובתם, אלא מעודדת הדבקה חברתית וגורמת לעוד ילדים לחשוב שהם טרנסים – ולהתדרדר לחיים מלאי סבל", כך במכתב.

בסוף המכתב המליצו נשות המקצוע לבטל את המסמך, וביקשו מהשר קיש להודיע על כך לבית המשפט עד יום חמישי הקרוב – מועד מתן תגובתו לעתירה שהגיש ארגון לביא בנושא. לחילופין, ביקשו להקפיא את המסמך עד לבירור מעמיק ויסודי של טענותיהן.

מיכאל פואה יו"ר ארגון בוחרים במשפחה אמר בתגובה: "השר קיש נמצא עתה במבחן מנהיגות ומשילות מול פקידות משרדו אשר קידמה את המסמך המסוכן הזה. ליברל אמיתי לא מאפשר כפיה של אג'נדות פרוגרסיביות קיצוניות על כלל ציבור ההורים. ליברל אמיתי לא מאפשר לפעול כנגד דרכם החינוכית של ההורים תוך רמיה והסתרה בניגוד לחוק ולקוד האתי כפי שמומלץ במסמך 'קווים מנחים'. אנו דורשים משר החנוך להוכיח מנהיגות ולתת תשובה אמיצה וברורה לבית המשפט בהתאם להמלצת המומחים, או להקפיאו ולכל הפחות לשקול שינוי של המסמך והבחנה בין גילאית ביישום שלו".