הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיוצילום: ערוץ 7

רב העיר שוהם, הרב דוד סתיו, פנה לפני מספר חודשים ליועצת המשפטית לממשלה עו"ד גלי בהרב מיארה בדרישה לפתוח בחקירה נגד ארגון 'כושרות'.

הרב סתיו ציין כי הדרישה לפתיחת החקירה נובעת בשל פניית עו"ד מטעם ארגון כושרות למשרדי הרבנות שהם ולמלון 'דניאל' בהרצליה, שעבר להשגחתו מהשגחת הרבנות הרצליה .

"אני נאלץ לפנות אלייך בבקשה כי תורי על פתיחה בחקירה פלילית בגין שורת עבירות שבוצעו במטרה להפריע לפעילותי כרב עיר ולשימוש בסמכויותיי", נכתב בפנייה של הרב סתיו.

עו"ד של ארגון כושרות טענו כי נאסר לכאורה על הרבנות שהם להעניק כשרות מחוץ לתחומי הרשות המקומית מאחר מחייב שלרבנות שהם יהיו מפקחים ביום כניסת החוק לתוקפו אולם בפועל לרבנות שהם אין מפקחים אלא מפקח בודד.

"הייתה זו פנייה מופרכת, משום שמערך הכשרות הורכב, במועד הקובע על פי חוק איסור הונאה בכשרות, ממפקחים ומשגיחים – והוא מוסמך ליתן תעודות הכשר בהתאם להוראת השעה", כותב הרב סתיו.

"פניית עמותת כושרות ועורכי דינה לאזרחים, מקבלי שירותים, בניסיון לחתור תחת סמכותי החוקית, תוך כדי איום בנקיטה בהליכים משפטיים מהווה חצייה של קו אדום", נכתב עוד בפנייה, "היא נועדה לערער את מעמדי, את סמכותי, ולפגוע בי במילוי חובותיי וסמכויותיי כרב עיר, ובאפשרות הפעלתם כדין וזאת באמצעות איומים והטלת מורא על בעלי עסקים ישרים הפועלים על פי דין".

כעת אנחנו חושפים ב'ערוץ 7' את תגובת המשנה לפרקליט המדינה מלפני 4 ימים (2 במרץ) שדוחה למעשה את בקשתו של הרב סתיו "בפנייתך בקשה מהיועצת המשפטית לממשלה שתשמיע עמדתה המשפטית ביחס לתיקון החוק לאיסור הונאה בכשרות, בהמשך לפנייתו של הרב דוד סתיו ביום 31 באוגוסט בבקשה לפתוח בחקירה פלילית כנגד מנהל ארגון "כושרות", נכתב מטעם שיר רשף מלשכת המשנה לפרקליט המדינה.

"פנייתו של הרב דוד סתיו טופלה על ידי לשכת המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים והוא נענה כי הפרקליטות אינה הגוף שיכול להעמיק בבירור העובדתי ביחס לתלונותיו, וכי ככל שימצא לנכון בירור עובדתי, וכי ככל שימצא לנכון לבצע בירור עובדתי, הכתובת היא משטרת ישראל, לפיכך, אין לנו מה להוסיף בנושא".

בארגון כושרות מסכמים את השלב הראשון ברפורמת הכשרות ככשלון מוחלט. תומר בן צבי מארגון כושרות מוסר:" לאורך כל הדרך פעלנו בצורה עניינית ומקצועית ואנו שמחים שישנה פעילות אכיפה כנגד רבנויות שאינם מוסמכות ע"פ חוק לתת כשרות. גם עמדת הלשכה המשפטית מסכימה כי לא ניתן שרבנות שאין לה מפקחים לתת כשרות מחוץ לתחומה, וגם תוצאות דוחו"ת אגף הכשרות ברבנות הראשית מעידים כי מדובר בירידה ברמת הכשרות. זה הזמן לתקן את חוק הכשרות שיאפשר לעם ישראל לקבל כשרות איכותית ומקצועית".