הרב משה ויצמן
הרב משה ויצמןצילום: אלרואי סונר

בשל הכוונה להחליף את הרב משה ויצמן, מועצת התלמידים ו-ועד ההורים בישיבת צביה אשקלון משביתים את הלימודים.

"לאור החלטת מנהל החינוך, אנו מודיעים על המשך המחאה מעתה ביתר שאת. המחאה שהייתה היא הקדמה בלבד למחאה שתהיה מעתה. לא ניתן בשום אופן להדיח את ראש ישיבתנו", נכתב מטעם מועצת התלמידים. "על כן, המועצה קובעת כי ביום ראשון הקרוב, י"ט אדר ה'תשפ"ג (12.3.23 למניינם), תלמידי הישיבה ישבתו ולא יגיעו ללימודים".

בנוסף, מתכוונים במועצת התלמידים לקיים גם הפגנה. "הפגנה מול בניין העירייה תתקיים ביום השביתה בשעות 8:00-10:00. אנו קוראים לכל ההורים, התלמידים ואנשי הצוות להגיע ולהביע את מחאתנו הברורה. אנו דורשים מכל הנוגעים בדבר להפנים את גודל הטעות ולחזור בהם מהמהלך. אחרת, נמשיך להיאבק בכל דרך חוקית כדי להשאיר את ראש הישיבה בתפקידו. אין צורך בשום ארכה כדי להחליט החלטה בסיסית ופשוטה: ראש הישיבה, שמתפקד מצוין ומצמיח את הישיבה, ימשיך בתפקידו. בדאגה גדולה לעתיד ישיבתנו", סיכמו ראשי מועצת תלמידים.

בין החותמים: אביתר יעקב מיכלשוילי, פרויקטור המאבק מטעם המועצה, אילאי שונם יו"ר מועצת התלמידים כיתה ט' ונועם אמזלג, סגן יו"ר מועצת התלמידים כיתה ט'.

גם ועד ההורים הצטרף למחאה. "חברים יקרים, מאחר ואנו שותפים כולנו למאבק לכן וועד ההורים מצטרף לקריאה להשבתת הלימודים וכולנו בלי יוצא מהכלל ניפגש בהפגנה", כתב אברהם רווח, ראש הועד.

מכתב של מועצת התלמידים
מכתב של מועצת התלמידיםצילום: עצמי

כזכור, מאות הורים, מחנכים ותלמידים החלו מחאה בשל הכוונה לדבריהם להדיח את הרב משה ויצמן, ראש ישיבת צביה אשקלון.

מוקד המחאה מפוזר בשלל כיוונים, החל מקבוצת וואטסאפ שקמה ומונה כבר מעל 270 חברים, המשך בשלטי מחאה שנתלו בעיר ופוסטי מחאה ברשתות החברתיות, וכלה במחאה שצפויה להמשך אל מול העירייה ומשרד החינוך.

מדוע קמה המחאה? בעיר אשקלון קיימת שנים רבות ישיבת צביה אשקלון ובשנים האחרונות הצטרף מוסד תורני נוסף בעיר: "מסלול הסנהדרין", ישיבה תורנית השייכת למקיף אמית ב' בעיר, אלא שכעת לטענת המוחים העירייה ומשרד החינוך לא מאשרים סמל מוסד למסלול הסנהדרין, אלא דנים על אפשרות להדחת ראש הישיבה הרב ויצמן.

"הייתה מטרה שמסלול הסנהדרין יקבל סמל מוסד, ובעיר יהיו שני מוסדות תורניים, ישיבת צביה וישיבת סנהדרין. משרד החינוך לא מאשר שני מוסדות בעלי אותו גוון (בצדק). לכן, מזה זמן רב דובר על איחוד שני המוסדות, ומסלול הסנהדרין אמור להגיע לישיבה", מסביר איש חינוך המעורה בדבר. "במו"מ על כך היו עליות ומורדות, בתחילה דובר על איחוד בתשפ"ד לאחר מכן דחו לתשפ"ה. נכון לעכשיו מדובר שמסלול הסנהדרין יקלטו בשנת תשפ"ד בישיבה, ראש הישיבה שלנו הרב משה ויצמן יפנה את מקומו".

אחד מהתלמידים מרחיב לערוץ 7: "הצטערתי מאוד מאוד לשמוע על התכנון לעשות מעשה שלא יעשה ולהדיח מראשות ישיבתנו את ראש הישיבה המסור והאהוב הרב משה ויצמן. זכיתי להכיר היטב את הרב משה, ומדובר באיש חינוך מסור, אידיאליסט ומוכשר. הרב משה מוביל בישיבתנו תהליכים מוצלחים וחיוביים ומעלה את הישיבה מעלה מעלה.

הרעיון להדיחו מתפקידו הוא מעשה נוראי שלא ייעשה. עוול כלפי הרב, ועוול כלפי התלמידים, ההורים וצוות הישיבה. אנחנו לא ניתן לזה לקרות ולא נוותר על ראש הישיבה. מקווה שהעירייה והעומד בראשה יתעשתו והרעיון הרע הזה לא יצא חלילה לפועל", סיכם התלמיד.

בפייסבוק של אתי הדסה ויקי ואנונו, נכתב: "ראש העיר, תומר גלאם, אנחנו המומים ומאוכזבים לשמוע את ההחלטה להחליף את ראש הישיבה היקר שלנו, הרב משה וייצמן, באחר... הרב ויצמן דמות חינוכית נערצת בעיני ההורים והילדים, מחנך שמכיר את כל אחד מתלמידי הישיבה באופן פרטי. אם אפשר עשרה מקיפים, אפשר גם שניים תורניים!!!!".

הרב משה ויצמן הוא בנו של הרב יהושע ויצמן, ראש ישיבת מעלות וסגן יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא. בעל תואר ראשון בחינוך, תואר שני בתלמוד מאוניברסיטת בר אילן ובעל תעודת הוראה. בוגר ישיבת ירושלים לצעירים וישיבת ההסדר במעלות ושימש בין היתר כר"מ וכרכז שכבה וחבר בצוות הניהול בישיבה התיכונית גבעת שמואל. כיהן כראש ישיבה בבני יששכר בבאר גנים ואז נבחר על ידי ראש הישיבה הקודם ורשת צביה לעמוד בראשות הישיבה באשקלון ולנהל אותה.

מעירית אשקלון נמסר בתגובה לכתבה בערוץ 7: "ככלל, איננו דנים בסוגיות מול מנהלי בתי ספר בתקשורת. יחד עם זאת נוסיף כי עיריית אשקלון בהתאם למדיניות ראש העיר ובאמצעות מינהל חינוך השקיעה בשנים האחרונות בצורה חסרת תקדים בחינוך התורני בעיר על מנת להעניק מענה לכלל המגזרים החיים בעיר. כל ניסיון להציג תמונה אחרת חוטא למציאות ואינו עומד בקנה אחד עם החזון החינוכי העירוני שהוכיח את עצמו והביא להישגים משמעותיים בקרב תלמידי העיר ובהם, תלמידי החינוך התורני בעיר. עיריית אשקלון תמשיך לפעול בצורה המיטבית ביותר למען חינוך מיטבי ביותר לכלל התלמידות והתלמידים בעיר אשקלון".

מרשת החינוך נעם-צביה נמסר: ישיבת צביה אשקלון היא "מפעל" חינוכי מיוחד במינו, הפועל בשיתוף פעולה מצוין והדוק בין עיריית אשקלון, משרד החינוך (מחוז דרום והחמ"ד) והרשת. הישיבה היא מוסד מצטיין, הזוכה בשנים האחרונות להישגים מעולים בכל התחומים, בחינוך לתורה, בלימודי הקודש, בהובלת תכניות פדגוגיות חדשניות, הזוכות לשבחים רבים, באחוזים ובציוני בגרות מצטיינים, במדעים, במתמטיקה, באנגלית ובמיוחד, בנושאי הסייבר. ראש הישיבה, הרב משה ויצמן, שנחשב מראשי הישיבות התיכוניות הטובים בארץ כולה, יחד עם צוות הרמ"ים, המחנכים והמורים המקצועיים, עושים חיל במלאכתם וב"ה, מצליחים מאד. בזכותם ובסיוע כל השותפים בעירייה ובמשרד, הביקוש לישיבה גדל והולך משנה לשנה. לאחרונה, גובשה בעירייה תכנית לקליטת מסלול "סנהדרין", [הפועל בשנים האחרונות במקיף ב'] לתוך ישיבת צביה ולשלבו יחד עם מסלול "נעם" [המתקיים בישיבה] תחת הנהגתו של ראש הישיבה, הרב משה ויצמן. הישיבה והרשת נענו ברצון לאתגר. בימים אלו מתקיימים מגעים בין כל הגורמים לגבי הפרטים והמועד הנכון לביצוע התכנית הזו".

שלט תמיכה ברב משה ויצמן

צילום: באדיבות המצלם