אולף שולץ ובנימין נתניהו
אולף שולץ ובנימין נתניהוצילום: חיים צח /לע"מ

קנצלר גרמניה אולף שולץ התייחס היום (ה') לרפורמת המשפט במסיבת עיתונאים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר פגישתם בברלין.

שולץ קרא לדון במתווה הפשרה של הנשיא הרצוג ואמר "כחברים של ישראל אנחנו מציעים שהמהלכים ישקלו מחדש. העצמאות של בתי המשפט חשובה מאד לדמוקרטיה''.

נתניהו אמר במסיבת העיתונאים: ''אני זה שהובלתי מהלכים ליברליים. בגרמניה שופטים נבחרים על-ידי מי שנבחר בידי הציבור. יש מי שחושבים שבישראל בתי המשפט חזקים מדי''.

''אני רוצה להבטיח לך הקנצלר שולץ, ישראל היא דמוקרטיה ליברלית והיא תמשיך להיות דמוקרטיה ליברלית. כמה מכם יודעים שיש תא גאה חזק בליכוד? הנציג שלהם הוא יו"ר הכנסת, מעטים מכם יודעים את זה'', הוסיף ראש הממשלה.

"מדברים על הרפורמה בלי להכיר אותה. האיזון בין הרשויות הופר ב-30 השנים האחרונות, ובית המשפט לקח אחריות לא לו''.

נתניהו הבטיח: ''נביא איזון מאוזן. רפורמה שתשמור על חופש הפרט. בשיטה הקיימת לשופטים יש וטו על מינוי שופטים. כאן בגרמניה אין לשופטים וטו על מינוי שופטים. זה מה שמקובל ברוב הדמוקרטיות''.

נתניהו יצא נגד מתווה הנשיא: ''הוא הנציח את המצב הקיים וגם הרע אותו. נחזור לארץ, אתייעץ עם חברי ונראה לאן מתקדמים''.

נתניהו ושולץ נועד במשך כשעה במשרד הקנצלר בברלין. מהצד הישראלי השתתפו בפגישה ראש הסגל צחי ברוורמן, ראש המל"ל צחי הנגבי ושגריר ישראל בגרמניה רון פרשאור.

הפרשן הפוליטי עמית סגל הודה מוקדם יותר היום (חמישי) כי הוא מתפלא מהמתווה שפרסם הנשיא יצחק הרצוג, וסיפר כי הוא מודאג מהעתיד.

"בחיים לא הייתי כל כך מודאג", אמר סגל ברדיו 103FM והסביר: "אלא אם הקואליציה תעשה את הדבר בעיני הנכון ותרכך את הרפורמה לגבול האפשרי שמאפשר לה לאזן את העליון בלי לייצר אצל הצד השני את התחושה שהמדינה הולכת לאבדון - אנחנו דוהרים לעימות חוקתי נורא".

על המתווה שהציג הנשיא אמר: "אני מתפלא על הנשיא שהציג אתמול מתווה שהתוצאה המיידית שלו הייתה להעלות את כל המתונים בשני הצדדים על העץ של הקבוצה שלהם. גם את ביטן ואדלשטיין מצד אחד וגם את טרופר וכהנא".

הוא ניתח את מתווה הנשיא ואמר כי "האגף האקטיביסטי יחזיק לעד בזכות וטו על כל מינוי של משפטן שמרני, מבריק ככל שיהיה, אם הוא לא בא לו טוב, כמו שהיה עד היום. האגף השמרני לעולם לא יקבל את היכולת לעשות אותו דבר".

נשיא המדינה יצחק הרצוג הגיב הבוקר לביקורת הקשה עליו מימין בעקבות ''מתווה העם'' שהציג לרפורמה במערכת המשפט.

הרצוג הגיע לכנס השנתי של המיזם הלאומי לביטחון תזונתי, ואמר: "חשוב לי לומר שאני כמובן שומע את התגובות למתווה שהצגתי מכל קצות הקשת, ואני מקבל כל ביקורת עניינית באהבה ובכבוד עצום.

''אני מציע לכולם ללמוד המתווה ואת הנאום שלי לעומק ולראות כמה הוא מציג אלטרנטיבה טובה לישראל. ׳מתווה העם׳ שהצגתי הוא הצעה, מצע לדיון שעל בסיסו ניתן לעבוד, לשנות, ולדייק - זה לא סוף הדיון אלא רק תחילתו''.

הרצוג הדגיש: ''הכל לטובת מציאת הסכמה רחבה בחברה הישראלית וכמה שיותר מהר כדי למנוע פילוג בתוכנו, כדי להביא להסכמה לאומית, כדי להרגיע את הרוחות ולהביא לדו שיח. הכל על בסיס אהבת ישראל שאותה אנחנו רואים כאן".