ראש המל"ל צחי הנגבי
ראש המל"ל צחי הנגביצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש המל"ל צחי הנגבי קיים הלילה (שלישי) שיחת הרגעה עם שר החוץ הירדני איימן ספדי בעקבות הסערה שעורר נאומו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בפריז כשמאחוריו מפת ארץ ישראל ששטח ירדן נכלל בתוכה ואמר "אין עם פלסטיני".

הנגבי סיפר: "הבטחתי לשר הירדני שממשלת ישראל מחויבת להסכם השלום בין המדינות שחיזק את היציבות והביטחון באזור במשך כמעט 30 שנים ומכירה בשלמותה הטריטוריאלית של הממלכה ההאשמית".

הוא הוסיף כי השניים דנו גם במסקנות פגישת הפסגה שנערכה יחד עם הירדנים בשארם א-שייח' שלשום.

לפני כן הודיע משרד החוץ הירדני כי זימן את השגריר הישראלי לשיחת נזיפה בעקבות נאום סמוטריץ'. "זו הסתה פרועה והפרה של הסכם השלום", נאמר בהודעת המשרד.

גם באיחוד האירופי תקפו את השר הישראלי. שר החוץ האירופי, ג'וזף בורל, קרא לממשלת ישראל להתנער מהאמירות של סמוטריץ' כלפי הפלסטינים: "אני חייב להצטער על ההערות הבלתי מקובלות האלה. זה שגוי, לא מכבד, מסוכן ולא יעיל".

סמוטריץ' נאם בפריז ואמר: "אין דבר כזה עם פלסטיני. אנחנו צריכים לומר את האמת בלי להתכופף מול שקרים ועיוותים של ההיסטוריה ובלי להיכנע לצביעות של ה-BDS ושל הארגונים הפרו-פלסטינים".

"יש דבר כזה היסטוריה פלסטינית? ממציאים עם פיקטיבי. פועלים לזכויות פיקטיביות. כדי להילחם בתנועה הציונית. זאת האמת. סבא שלי, שהיה דור 13 בירושלים הוא הפלסטיני האמיתי. סבתא שלי, שנולדה במטולה לפני יותר מ-100 שנה למשפחה של חלוצים, היא פלסטינית".

לדבריו, "את האמת הזאת צריכים לשמוע ערביי ארץ ישראל, היהודים שקצת התבלבלו, וגם בארמון האליזה ובבית הלבן. כל העולם צריך לשמוע את זה".