כתר ששון
כתר ששוןצילום: סותביס

חומש "כתר ששון" יעמוד בקרוב למכירה בבית המכירות הפומביות "סותבי'ס", שמקווה למכור אותו תמורת סכום של לפחות 30 מיליון דולרים.

המכירה הפומבית של ספר התנ"ך העתיק, שידוע גם בכינוי "קוקדס ששון", תתקיים בחודש מאי בניו יורק. ראשי בית המכירות הציבו יעד של 30 עד 50 מיליון דולר, עבור ספר התנ"ך העתיק מהמאה ה-10, המורכב מחמשת חומשי התורה כמעט בשלמותם.

עוד לפני המכירה הפומבית, מוצג "כתר דמשק" כעת במוזיאון העם היהודי בתל אביב, כאשר לאחר מכן הוא יוצג גם בבריטניה וארה"ב, במהלך מסע עולמי לפני שיועמד למכירה פומבית.

בעיתון "ידיעות אחרונות" דווח כי בימים האחרונים פנתה עמותת "השבה" לרשות העתיקות ודרשה להכריז על המוצג הייחודי, המצוי בבעלות פרטית, כעל "עתיקה בעלת ערך לאומי" – וכך למנוע את הוצאתו מישראל.

בעמותה טענו כי "הכוונה למכור את הקודקס לכל המרבה במחיר משמעה אובדן קשה (וייתכן שאף בלתי הפיך) לעם היהודי ולכלל הציבור בישראל של אוצר בעל חשיבות היסטורית, דתית ותרבותית שלא תסולא בפז". עוד נכתב, כי "כתר ששון הוא העותק הקדום ביותר ששרד ככתר בודד המכיל את כל עשרים וארבע הספרים המרכיבים את התנ"ך (חומשי התורה, הנביאים והכתובים), עם הערות מסורה חשובות".

במכתב למנהל רשות העתיקות אלי אסקוזידו נכתב עוד כי "כתר ששון נכס שהיה שייך לקהילה היהודית בעיר מאכסין שבסוריה. בשל מלחמה שהביאה להחרבת בית הכנסת במקום הוא הופקד בידי נאמן, שנדרש להשיבו אל הקהילה לכשייבנה בית הכנסת מחדש. אלא שהכתר לא הושב ונמכר מיד ליד עד שהגיע למחזיק הנוכחי בו. קיים חשש כי מכירתו כעת תסכל סופית את המטרה לה הוקדש, קרי החזקתו על ידי הציבור ולטובת הציבור, ובפרט קהילת יהודי סוריה".

את העמותה מייצג עו"ד מאיר הלר, שייצג בין היתר את הספרייה הלאומית בפרשת החזרת כתביו של פרנץ קפקא מעזבונו הספרותי של המשפטן והסופר מקס ברוד.

מרשות העתיקות נמסר בתגובה כי "קודקס ששון הינו רכוש פרטי של משפחת ספרא, שהוחזק בחו"ל שנים רבות. על רקע זה, במציאות החוקית כיום, רשות העתיקות לא יכולה למנוע את הוצאת החפץ מישראל בתום התצוגה. רשות העתיקות סוברת שפריט נדיר זה, כמו גם פריטים דומים אחרים, הם נכסי מורשת שמקומם בארץ ישראל. רק שינוי חקיקה בנושא יאפשר את שמירת במקומם הטבעי – מדינת העם היהודי".