הרב יגאל לוינשטיין
הרב יגאל לוינשטייןצילום: חזקי ברוך

בדברים נוקבים מתייחס הרב יגאל לוינשטיין בראיון לערוץ 7 להצעות הקפאת חקיקת תיקון מערכת המשפט."לא להיכנע. זה קרב מסובך", אומר הרב.

"בכל מאבק יש שני צדדים רציניים. בצד השני יש יהודים רציניים שלחמו את מלחמות ישראל והם יודעים שבקרב מי שממצמץ ומי שמגמגם הוא נכנע. הם יודעים את זה ולכן הם לוחצים ללא הרף. הם לא קוראים לפשרה ואחדות, אלא חותרים לניצחון. כדי שלא תהיה כניעה והתקפלות צריך להעמיד כוח במשקל קצת יותר משלהם ואז הרפורמה תעבור".

"הרפורמה היא לא עניין טכני אלא היכולת והזכות להשמיע את קולו של רוב העם היושב בציון. 64 מנדטים מול מי שמאיימים בהפיכה צבאית ומממש הפיכה אזרחית, 44 מנדטים מתוך העם היהודי. אסור ש-64 מנדטים שמייצגים את הזהות היהודית, ההיסטוריה היהודית ואת תכלית שיבת ציון להקים כאן מדינה יהודית, להיכנע. כאן מוחזק העתיד האידיאלי של הם היהודי. אסור בשום פנים ואופן להיכנע", אומר הרב לוינשטיין.

על הטענה לפיה יש מקום ללכת לקראת הצד השני ובכל למנוע את המראות הקשים של ההפגנות, ההשבתות והמחאות, אומר הרב לוינשטיין כי "היכולת להגיע לפשרה היא דבר טוב, אבל התנאי הוא כבוד הדדי של שני הצדדים. הימין מכבד מאוד את השמאל, השמאל מעולם לא כיבד את הימין. תנאי להידברות הוא שהשמאל יתחיל לכבד את הימין. כשאתה נכנע וקורא לאחדות זה מתפרש אצלם כחולשה של הימין. המילה אחרות לא עושה עליהם שום רושם. מה שעושה עליהם רושם זה רק כשיש כוח רציני שצריך להתחשב בו".

"הקריאה לאחדות והתחשבות בשעה שאתה בעמדת נחיתות מתפרשת בצד השני שעוד קצת לחץ יביא לשבירה ולהתמוטטות", אומר הרב לוינשטיין ומוסיף כי אם אכן תהיה עצירה לצורכי הידברות, הרי שבמהלך ההידברות במידה ומשהו לא יוסכם על פי רצונו של הצד השני "הם יצאו שוב למחאה והטייסים יגידו שהם לא ממריאים. זו רק תחילת ההתקפלות, תחילת תהליך שסופו ואחריתו מי יישורנו".

"זה רגע היסטורי. או שנצליח או שזו תהיה בכייה עד לדור אחר שתהיה בו הזדמנות כזו. זו תהיה החמצה היסטורית של תחיית ישראל היהודית והציונית שלשמה חזרנו לציון. זו תהיה בכייה לדורות".

באשר לרצון להמתין לפחות עד תום ימי הזיכרון והעצמאות, אומר הרב לוינשטיין: "זה קשקוש. מה קשורים החגים לעניין? יש כאן עניין של הצלת העם היהודי". בדבריו מזכיר הרב את ראשית נס ההצלה של מגילת אסתר בצום שגזרה אסתר, צום שהיה בחג הפסח. "הם צמו בליל הסדר, כי היו דברים חשובים יותר מליל הסדר. תכלית ליל הסדר היא הופעת הזהות היהודית, אז אנחנו אומרים לוותר על הזהות היהודית כדי לקיים טקס דתי? בדיוק הפוך. כל המהות הפנימית של ליל הסדר היא היציאה לחירות".

בהתייחס לחשש העולה שוב ושוב מסצנות קשות ומבזות בטקס בהר הרצל ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, בטקס המשואות ובכלל ימי הזיכרון והעצמאות, תוהה הרב לוינשטיין אם "בגלל סצנות כאלה נוותר על מדינה יהודית? ממתי 'לא נעים' זה קריטריון לאמת? הם לא מתרגשים מזה. הם יעשו את הסצנות ואם לא תעצור הם יעשו בלאגן. יותר מכך, הם יעשו בלאגן גם אם תעצור. הם לא סופרים אותך ממטר. בשביל מה נהרגו הבנים? כדי להקים מדינה יהודית אחרי אלפיים שנה, אז בגלל שמדינה יהודית לא מוצאת חן בעיני השמאל הישראלי הם יעשו בלאגן וכדי שהטקס יהיה חמוד ונחמד נוותר על מדינה יהודית? מה הקשר בין השניים?".

את דבריו חותם הרב לוינשטיין בקריאה נוקבת לכל שומעיו להתכנס להפגנה המתוכננת הערב (שני) בירושלים. "לבוא להפגנה זה דיני נפשות. זה הרגע האחרון של הקרב. אם ניכנע עכשיו זו תהיה כניעה לדורות. צריך לחזק את נציגי הציבור שלנו. הם נמצאים בלחץ עצום השמאל מפעיל עליהם וגם בתוך הליכוד יש אנשים בלחץ. הם צריכים לראות שהעם שבחר בהם יצא לרחובות תומך בהם ואומר אל תעצרו לרגע אחד. הם מחכים לעידוד שלנו".