ראש המל"ל צחי הנגבי
ראש המל"ל צחי הנגביצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש המטה לביטחון לאומי צחי הנגבי מתייחס הערב (רביעי) למשבר ביחסים בין ארצות הברית לישראל ואומר כי יש מעורבות די חריגה של ארה"ב בענייניה הפנימיים של ישראל.

הנגבי אמר בראיון ל'כאן חדשות' כי המעורבות האמריקאית לא עומדת לבדה, וכי מנהיגים נוספים ממדינות ידידות לישראל רוצים שהסאגה הקשה והכואבת תחלוף.

הוא הוסיף עוד כי "ביחסים היו תמיד עליות ומורדות. הנשיא ביידן, כמו כל ישראלי, מוטרד מהמחלוקת הציבורית הזו שהעיקה על כולנו, והוא שמח על כך שיש רגיעה וניסיון להשיג הבנות".

הנגבי אמר כי "הגישה האמריקאית לא מתערבת עד כדי כך במה תהיינה בסופו של דבר ההבנות בישראל". הוא הוסיף כי "היא מאוד רוצה שנגיע להסכמות".

על המסר של הנשיא ביידן לנתניהו אמר הנגבי: "קראתי את תמליל השיחה בין ביידן לראש הממשלה, והנשיא אמר לו 'אני סומך עליך שתמצא את הדרך להגיע לפשרות'. וזה יעזור לנו להתמקד בדברים הגורליים".

ג'ון קירבי, דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, התייחס הערב למתיחות בין וושינגטון לירושלים על רקע רפורמת המשפט שמקדמת ממשלת נתניהו.

קירבי אמר בתדרוך לעיתונאים בבית הלבן: "שני האדונים האלה (ביידן ונתניהו) מכירים 40 שנה ויותר, ומה שטוב בחברים הוא שאתם לא תמיד מסכימים עם מה שחברים שלכם עושים או אומרים, והיופי בחברות עמוקה הוא שאתם יכולים להיות כנים זה עם זה".

עוד הוסיף קירבי: "בהודעת ראש הממשלה נכתב כי הוא מעוניין הפשרות, הוא דיבר על בניית קונצנזוס בנוגע לרפורמה המשפטית, הוא דיבר על עד כמה הקשר של ישראל וארה"ב הוא בלתי ניתן לערעור והוא דיבר על הכבוד שהוא רוכש לנשיא ביידן והנשיא ביידן רוכש לו".

"ישראל היא דמוקרטיה ומדינה ריבונית, ומדינות ריבוניות מקבלות החלטות עצמאיות. הדאגה שלנו נובעת מהרצון לראות שההחלטות תתקבלנה בהסכמה רחבה וזה יקרה רק בתמיכה רחבה של הציבור, זה העניין בדמוקרטיה".

עוד אמר קירבי: "ישראל היא דמוקרטיה, וזה אחד הדברים החשובים שאנחנו חולקים; ערכים ומוסדות דמוקרטיים. שינויים שישפיעו על מערכת האיזונים והבלמים צריכים להתקבל בהסכמה רחבה".

סגניתו של ביידן, קמלה האריס, אמרה מוקדם יותר כי היא מודאגת מהמתרחש בישראל. "אנחנו עוקבים אחרי זה", אמרה האריס. "לישראל וארה"ב יש מערכת יחסים ארוכה המבוססת על ערכים משותפים, כולל הדמוקרטי. נמשיך לעבוד עם ישראל כדי לחזק את היחסים בין שתי המדינות על בסיס המחויבות, לדמוקרטיה וכמובן להיסטוריה המשותפת".

כזכור, הנשיא ביידן התייחס אמש לרפורמה המשפטית ואמר כי "כמו הרבה תומכים אדוקים של ישראל - אני מאוד מודאג. היא לא יכולה להמשיך בדרך הזו, אני מקווה שנתניהו יגיע לפשרה הוגנת. די הבהרתי את זה". ביידן הוסיף כי הוא לא מתכוון להזמין את ראש הממשלה נתניהו לבית הלבן בתקופה הקרובה.

כמה שעות לאחר מכן הגיב ראש הממשלה נתניהו כי "ישראל היא מדינה עצמאית שמקבלת את החלטותיה על פי רצון אזרחיה ולא על סמך לחצים חיצוניים, כולל מחברינו הטובים ביותר".

נתניהו הוסיף: "אני מכיר את הנשיא ביידן למעלה מ-40 שנה ואני מעריך את מחויבותו רבת השנים לישראל. הברית בין ישראל לארה"ב היא איתנה והיא תמיד מתגברת על חילוקי הדעות שמתגלים מעת לעת בינינו. הממשלה בראשותי מחויבת לחיזוק הדמוקרטיה על ידי החזרת האיזון הראוי בין שלוש הרשויות, אותה אנו שואפים להשיג בהסכמה רחבה".