העיר העתיקה בירושלים
העיר העתיקה בירושליםצילום: Yonatan Sindel/Flash90

יהודי שהותקף ע"י ערבי בירושלים, במהלך מבצע 'שומר החומות', הגיש לבימ"ש השלום בירושלים תביעה אזרחית נגד התוקף על סך 120 אלף שקלים.

התביעה היא "תביעה נגררת להליך הפלילי" בו הורשע התוקף בתקיפה הגורמת חבלה ממשית והיזק בזדון ממניע גזעני ונגזרו עליו . שבעה חודשי עבודות שירות לצד פיצוי בסך 4,000 שקלים לנפגע העבירה.

עו"ד אופיר שטיינר מארגון חוננו מאתר בכתב התביעה את אירוע התקיפה. "התובע, תושב ירושלים בעל חזות חרדית, עשה, במהלך חודש מאי 21, דרכו מכיוון רחוב הגיא לשכונת באב חוטה שבירושלים. כאשר הגיע התובע לפתח שכונת באב חוטה, פגשה בקבוצה של בני מיעוטים, בהם הנתבע. הנתבע פנה אל התובע והזהירו בעברית "אל תעבור בשכונה ערבית", והוסיף "לא, אתה לא עובר". התובע, שהבין כי לא יצליח לעבור, הסתובב לאחור, כשגבו מופנה אל הנתבע. אז, הכה אותו הנתבע - מתוך מניע גזעני - בכתפו השמאלית. כתוצאה מהמכה נפלו משקפיו ומגבעתו של התובע אל הקרקע. התובע הסתובב לעבר הנתבע, והתכופף על -מנת להרים את מגבעתו ומשקפיו. אז, הוסיף והיכה אותו הנתבע פעם נוספת, בגבו.

התובע הצליח להרים את מגבעתו, ופנה לעזוב את המקום, והנתבע בעקבותיו. הנתבע היכה שוב את התובע, בראשו, כך שמגבעתו נפלה ארצה בשנית. הכל, כאמור, ממניע גזעני. התובע נמלט מהמקום. על לחיו השמאלית נותרה שריטה ומשקפיו ניזוקו. במעשיו המתוארים, תקף הנתבע את התובע תוך שהוא גורם לו חבלה של ממש, ומזיק לרכושו, והכל מתוך מניע גזעני".

עו"ד שטיינר אומר כי "מדובר על תקיפה מכוערת של יהודי בעל חזות חרדית, תוך השפלתו בפרהסיה, רק משום היותו יהודי, והכל בתוככי בירת מדינת ישראל. התביעה האזרחית משלימה את ההליך הפלילי, ומאפשרת לנפגע העבירה להיפרע במישור הכספי מהתוקף האלים. יש בכך כדי לחזק את ההרתעה מול מבקשי רעתנו".