בינה מלאכותית
בינה מלאכותיתצילום: iStock

בינה מלאכותית היא אירוע שמצליח להסעיר את הדמיון אצל רבים מאיתנו, ולרוב בצדק, אך מחקר חדש קובע ששילוב הבינה המלאכותית בשוק העבודה צפוי להשפיע על עבודתם של כרבע מהעובדים בעולם, כ-300 מיליון בני אדם. לא אצל כולם מדובר בפיטורין, אבל השפעה ברמות כאלה ואחרות בהחלט צפויות.

על ההשלכות העתידיות של הבינה המלאכותית על שוק העבודה שוחחנו עם אלון פנחס, מנכ"ל חברת הייעוץ 'וויסלרייט', ובפיו דווקא תחזית מרגיעה אך לשם כך הוא מזכיר את החששות שקדמו למהפכה התעשייתית:

"בינה מלאכותית היא כלי שמאפשר לעשות דברים באופן אוטומאטי ללא מגע יד אדם", הוא מסביר וכאמור לוקח אותנו אחורה יותר בזמן ומזכיר כי "לפני המהפכה התעשייתית היה חשש דומה, שהמכונות יחליפו את העובדים בפועל, אבל מה שקרה הוא שבמקום מאה עובדים הדברים נעשו על ידי שלושה, מה שמאפשר לאחרים לייצר ולתקן מכונות וכך נפתחו עבודות חדשות, כך הגענו למצב שהאבטלה נמוכה. זה מה שקרה בכל מהפכה. נוצרות משרות חדשות".

להערכתו של פנחס זה מה שצפוי לקרות גם במהפכת הבינה המלאכותית, ובדבריו הוא מציין כי גם המחקר שהגיע למסקנה המדוברת קובע שלא מדובר בהחלפה מוחלטת של העובד אלא בהחלפה של מחצית או שני שלישים מהעבודה, מה שיהפוך את העבודה ליעילה יותר. במידה ומדובר ברופא הרי שהבינה המלאכותית תסייע לו להגיע לאיבחון מהיר ויעיל יותר על פי מאגר נתונים רחב יותר, זיהוי מחלה יעיל יותר והיכרות עם מכלול פרטי בריאותו של הלקוח, נתונים שיהיה בידי הטכנולוגיה ונמצאים באופן פחות נגיש אצל הרופא בלעדיה.

בדבריו מציין אלון פנחס את הפער שבין כותבי תוכנות הבינה המלאכותית לבין הרגולטור. לדבריו מדובר בפער של כשלושים שנה. בעוד המתכנת קובע את קוד ההתנהלות של המכשיר, כלי רכב לדוגמא, בסיטואציות שונות בהן נצרכת הכרעה, לעיתים אתית ומוסרית, הרגולטור נמצא הרחק מאחור ויחלוף עוד זמן רב עד שהוא יקבע מה המותר ומה האסור בעולם הבינה המלאכותית. ניתן לשער שעד שהוא ישלים את הפער הזה, העולם הטכנולוגי ימשיך "לברוח" קדימה עם יכולות נוספות שקשה להעריכן כעת.

את דבריו מסכם אלון פנחס ומעריך כי בעולם המשרות לא צפוי משבר עם כניסת מהפכת הבינה המלאכותית, ולשאלתנו אודות עובדים מבוגרים שיתקשו להסתגל לשינויים, הוא משיב כי בתקופת המעבר, הרגולטור, משרדי הממשלה וכו', יאפשרו מתן שירות ותעסוקה משולבים משני העולמות ובהדרגה המציאות תשתנה הן בהיבט הטכנולוגי והן בהיבט כוח האדם.