איילת שקד | שרת הפנים
איילת שקד | שרת הפניםצילום: ערוץ 7

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד מתייחסת בפודקסט עם העיתונאי נדב פרי לרפורמה המשפטית ומדגישה כי היא תומכת בכל סעיפי הרפורמה אך לדעתה המהלך חייב להיות הדרגתי ולא בחודש אחד.

"אני לא מאמינה ברבוֹלוציה אלא באבולוציה", היא אומרת, "אי אפשר לעשות מהפכה אגרסיבית בחודש אחד, אני מאמינה בתהליכים".

"גם נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק עשה את המהפכה החוקתית שלו בעשרים שנה ולא בחודש אחד. אי אפשר לעשות, ולא נכון לעשות, כל כך הרבה שינויים בחודש אחד, אי אפשר להתעלם או לרמוס חצי מעם כשבאים לכונן סוג של חוקה".

היא מציינת כי "מי שחושב או מדבר על חוקה לישראל היום - חי בסרט, לא מבין את המציאות". לעצם הרפורמה היא מציינת כי היא תומכת בסעיפיה, "ראיתי את התכנית וידעתי שאי אפשר לעשות את הכול בחודש אחד, אלה דברים משמעותיים שמעצבים את דמותה של מדינת ישראל. אני תומכת בסעיפים אבל אי אפשר להתעלם מהחרדה האמיתית של לפחות חצי מהעם".

בסעיף של עילת הסבירות תומכת שקד במתווה סולברג - עילת הסבירות לא תחול על החלטות נבחרי ציבור ומינויים, רק על הפקידות - אך לא תבוטל לגמרי.

שקד חושפת כי בשיחה עם אהרון ברק הוא אמר לה "את יכולה לבטל מצידי את עילת הסבירות יש לי את מבחן המידתיות. זאת אומרת שיש להם כלים להגיע לפסיקה שהם רוצים ולכן חשבתי שהכי חשוב זה מינוי השופטים וסט הערכים של השופטים הנבחרים".

"הדיאלוג שלי עם אהרון ברק הביא אותי לשים לעצמי מטרה - למנות שופטים שמרניים לבית המשפט. השופטים משחקים בחוקים כמו פלסטלינה ולכן הכי חשוב היא הזהות של השופטים ולכן חשבתי לגוון את בית המשפט ולבנות מחנה שמרני".