ד"ר צבי סדן
ד"ר צבי סדןצילום: עצמי

מה קרה לשלמה ריזמן שקם בוקר אחד והחליט לכתוב מכתב שמכפיש את נתניהו, והפעם בתירוץ המטומטם של, הדיקטטור דיבר נגד הסרבנות?

למה ריזמן משתמש בתירוץ מטומטם ושקרי, כי נתניהו אינו דיקטטור וגם לא מתכוון להיות כזה, כדי להכפיש רק לוחם אחד מהיחידה, שהרי אפילו בהנחה הכוזבת שנתניהו השתמט ממילואים, כמו בכל יחידה אחרת בצה"ל, לא כולם שם צדיקים. אז למה רק נתניהו?

זאת לא הפעם הראשונה שבה רואים את החברים מהיחידה שלא בוחלים באמצעים שנועדו לפגוע בנתניהו. רק לפני חודש הם יצאו בקמפיין "יוני היה מתבייש" כדי לפגוע באחיו השכול. האח המת נגד האח החי. כמה נבזות, כמה רוע.

ריזמן מדבר על שתי תקופות שבהן נתניהו סירב לכאורה לעשות מילואים, מלחמת לבנון הראשונה שאז נתניהו קצין במילואים, ומתישהו בסוף שנות השמונים תחילת שנות התשעים, שאז ריזמן מג"ד ונתניהו איפשהו בין שגריר ישראל באו"ם לבין סגן שר חוץ.

לגבי התקופה הראשונה, נתניהו היה במלחמת לבנון, ומה שעשה או לא עשה שם נכנס למסגרת של רכילות יחידתית. שזה המקרה אפשר להבין גם מדברים שכתב האלוף במיל' נועם תיבון ב-2016, בטור שלא נגוע בשנאה יוקדת, "לאן נעלם המפקד מימי הסיירת מאז שהפך לרה"מ?" בין היתר אומר תיבון שבשנת 1981 (נתניהו כבר במילואים) "ביבי ניהל את הגיבוש למופת. הוא הוציא מאיתנו את המקסימום, ובחר את הטובים ביותר לשרת ביחידה. כמה חודשים אחר כך, כשפתאום מצאנו את עצמנו בדרך לביירות, ההכשרה שהוא העניק לנו התגלתה כקריטית". תיבון שממש לא מתומכי ביבי, לא מכיר התנהלות בעייתית של נתניהו באותה תקופה. לגבי התקופה השנייה שבה ריזמן מג"ד, נתניהו בתפקיד, שבין אם נאהב את זה ובין אם לא, משחרר אותו מחובת מילואים.

אז למה לעשות מעשה שלא יעשה, לפגוע בשמו הטוב של חבר לנשק, למה לשבור את האתוס של יחידה הזאת לעזור לכל מי מבוגריה שזקוק לעזרה?

כדי לענות על השאלה הזאת צריך לדעת משהו על העמותה של היחידה, שקוראים לה 'מסדר דורשי טוב'. ואני יודע משהו על העמותה הזאת הודות לאנשים שחברים בעמותה, ושמשתתפים בכינוסים שלה, שאינם סוד מדינה. בין מטרות העמותה מופיעות גם שתי אלה, "לעשות ... לקשרי אחווה עם משפחות הנופלים ולמען חברי העמותה" ו"חיזוק הקשר ההדדי והבין-דורי בין חברי העמותה וקידום התפתחותם האישית". מה שריזמן עשה הפוך לגמרי מהמטרות שלשמן הוקם המסדר הזה. הבחירה במונח "מסדר" ששאול מהכנסייה הקתולית מצריך דיון נפרד.

העמותה הזאת, אמרו לי חברים בה, שקועה באידאולוגיה עד מעל לאזנים. מי שמזמין אנשים כמו ציפי לבני לדבר בכינוסי העמותה יודע בדיוק מה הוא עושה. אלה שמנהלים אותה, אומרים לי, הם אנשים שילכו באש ובמים אחרי אהוד ברק, שמוביל מרי אזרחי במטרה להקים כאן דמוקרטיה טוטליטרית – זה אמור להיות מובן מאליו שדמוקרטיה זה הדבר האחרון שמעניין את אלה שקוראים למרי אזרחי, סרבנות, מלחמת אזרחים.

ועמותה מונחת אידאולוגיה, זה אומר הדרה מובנית של אלה שאינם שותפים לאידאולוגיה. והמשמעות של הדרה כזאת היא קרע פנימי שחלילה עלול לפרק את היחידה הזאת. צריכים להיות תמימים כדי לחשוב שהקרע היזום בעם לא קורע את צבא העם.

והאידאולוגיה הזאת שמפעילה את ברק וחבריו למסדר היא אותה אידאולוגיה שמפעילה את סרבני טייסת 69. בין אם האנשים האלה ערים לכך או לא, האידאולוגיה הזאת, שבין היתר מעלה על נס את תורת המגדר, היא שמחלישה את "החוש שבעזרתו יודעים עמים בני חורין להבחין מה מסוכן ומה לא מסוכן".

לכן אנשים כמו ריזמן כבר לא מסוגלים להבין שהאידאולוגיה שאותה הם משרתים, דורשת מהם לסכן את קיומה של מדינת ישראל ובעצם לסכן גם את קיומם וחירותם, בטענה הכוזבת של סכנה לדמוקרטיה. והשקר הזה נחוץ כדי שבמקומה של מדינת ישראל תוכל לקום כאן ישות אחרת, דמוקרטית לכאורה אבל טוטליטרית בהכרח, כי רק משטר טוטליטרי יכול לכפות על כולם את האידאולוגיה שמפעילה את מתנגדי הרפורמה, שהם לא נגד הרפורמה אלא נגד אותו מוסר הנביאים שמופיע במגילת העצמאות, שמנוגד תכלית ניגוד ל"מוסר" הפרוגרסיבי, כזה שמוביל את דוד גרוסמן לומר על החבר של ג'פרי אפשטיין "נכון שברק היה שר הביטחון, אחראי למאורעות אוקטובר, חבר של פדופיל, וישב עם נתניהו, אבל האם הוא פסול חיתון לחלוטין? בשום אופן לא". ככה נשמעת קריסה מוסרית מוחלטת.

ריזמן וחבריו שהפכו את מסדר דורשי טוב למסדר דורשי רע, לא פוגעים רק בשמו הטוב של נתניהו. כמו (ה)מילואימניקים ו(ה)טייסים, גם הם מגייסים את כל בוגרי (ה)יחידה בעל כורחם לשורות "הברברים החדשים" (מושג מוכר למי שקרא את 'אימפריה' של דויד הארדט ואנטוניו נגרי), ובכך פוגעים בשמם הטוב של הרבה מאוד בוגרים שלא מיישרים קו עם הדעות הפוליטיות של אהוד ברק וחסידיו מהיחידה.

אז מה קרה לשלמה ריזמן, במודע או שלא במודע הוא הפך למשרתה של אידאולוגיה, ושהשם ישמור את כולנו ממנה.