משתתפי מפגש השיח בין רבני הר עציון ומובילי המחאה נגד חקיקת תיקון מערכת המשפט שהתקיים בבית בן גוריון בתל אביב ביוזמת השר לשעבר ח"כ מתן כהנא מהמחנה הממלכתי סיפרו לערוץ 7 על התובנות שלהם מהפגישה המיוחדת, שנייה במספר, בין הצדדים.

הרב יעקב מדן, ראש ישיבת הר עציון, אומר כי "מדובר במפגש לא קל עם אנשים שנמצאים בצד השני בעיקר מקבוצת הטייסים. התהום עמוקה מאין כמותה, אפילו יותר ממה שחשבתי קודם, ויש רק דבר אחד שיותר משמעותי ממנה - וזו ההחלטה הנחושה והרצון של כולנו להמשיך ללכת יחד - כי אנחנו עם אחד. זה הדבר היחיד שיותר חזק מהתהום האידיאולוגית".

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת אורות שאול, הוסיף: "אין משהו יותר חשוב מהברית המשותפת ומהעובדה שמדברים אחד עם השני וכל אחד מנסה לספר את הסיפור שלו. בעזרת השם נמצא את הדרך המשותפת. אפשר להגיע להסכמה בשיח משותף - אפילו בקלות".

הרב מאיר נהוראי יו"ר ארגון רבני בית הלל חש שהמפגש תורם לכל הצדדים. "זה היה מפגש טעון וקשה אבל הוא הסתיים בחיבוק כי הבנו שהפערים הם לא ענקיים ושאנחנו רוצים להיות ביחד".

הרבנית אסתי רוזנברג, ראש בית המדרש במגדל עוז, מודה שהמפגש לא היה פשוט כלל עבורה. "היה לא קל לשמוע את הכאב ואת חוסר ההיכרות הבסיסית של הטייסים עם הציונות הדתית".

"באתי עם כעס מאוד גדול על הסרבנות וחוסר הרצון לשרת והבנתי תוך כדי השיח שגם אם יגידו לי משהו שנוגד את סט הערכים הדתי שלי יהיה לי קשה. הבנתי שרמת הפחד והכאב שהם מרגישים מול תהליכים שקורים במדינה מהווה קו אדום מבחינתם", היא מוסיפה.

הרב שלמה ברין מישיבת הר עציון מאמין מאוד באופן בו מתקיימים המפגשים. "שני הצדדים הבינו יותר אחד את השני ומנסים לחפש את הדרך להתקדם הלאה. רק כאשר כל צד מבין את ציפור הנפש של השני ומה קשה לשני אולי יהיה אפשר להבין יותר ולהתקדם לחיזוק המכנה המשותף. השיח הזה מאוד נחוץ".

מן הצד השני, אליעזר יערי, עיתונאי וסופר, טייס רב לשעבר ומי ששימש כמנכ"ל הסניף הישראלי של "הקרן החדשה" מספר כי "המפגש היה חשוב ומעניין מפני שנשמעו דעות שונות. הוא לא פתר שום דבר ולא הלך לכיוון של פיתרון, אבל נשמעו בו קולות ואפילו התקרבנו פה ושם ללב הבעיה. אנחנו נמצאים רק בתחילת המסע".

פרופ' דוד הראל, נשיא האקדמיה הלאומית למדעים מציין, "היתה פגישה טובה, את חלק מהמשתתפים אני מכיר מעברי כבוגר נתיב מאיר. יותר מדי במפגש הזה דיברו על נושאי דתיים-חילוניים. יש נושאים חשובים יותר כמו מה שהולך לקרות במדינה שהוא הרבה מעבר למתח הספציפי הזה. יש מצב שפגישות נוספות יביאו לתוצאות ואני מקווה שכך יהיה".

ח"כ מתן כהנא סיכם: "המפגשים מסוג הזה לא פשוטים אבל משאירים טעם של עוד ותקווה לעתיד משותף טוב. אחד הרבנים אמר בצורה ברורה שציפור הנפש שלו היא הביחד. אם זה הדבר המשמעותי שיוצא מזה - אנחנו בכיוון הנכון".

"אני משוכנע שבסוף, אחרי שנביא רפורמה משפטית בהסכמה ונטפל בדברים שצצו מעל פני השטח בעקבות דברים שקרו בשלושת החודשים האחרונים, נראה שהמדינה בסוף נוסעת לכיוון שכולם יכולים לחיות איתו - בלי שאף אחד פוגע בציפור הנפש של השני. יש לנו הרבה עבודה".