אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

ג'יילין צ'ייני, תושבת וושינגטון הסובלת מעודף משקל ונוהגת לטוס פעמים תכופות, דורשת מחברות התעופה הגדולות לשנות את התנאים אותם הן מעניקות לבעלי משקל חריג ולהעניק להם תנאי טיסה נאותים.

בעצומה מקוונת שפרסמה וזכתה כבר לאלפי חתימות, דורשת צ'ייני מחברות התעופה לשנות את התקנון ולהציע לנוסעים בעלי עודף משקל"מושבים נגישים יותר, ולהציע החזר כספי עבור נוסעים בעלי משקל עודף שרוכשים מושבים נוספים".

בעצומה שפרסמה תחת הכותרת "נסיעות אוויריות צריכות להיות נוחות ונגישות לכולם, ללא קשר לגודל", דורשת צ'ייניי מחברות התעופה גם "ליצור מערכת מדיניות, תקנים ונהלים עבור נוסעים בעלי עודף משקל, לחברות תעופה חייבות לספק סיוע נוסף בנמל התעופה לנוסעים בעלי עודף משקל במידת הצורך, כולל סיוע בכסא גלגלים ועדיפות בעלייה למטוס.

לחברות התעופה צריכות גם ליצור מקומות ישיבה לנוסעים גדולים יותר, חדרי שירותים גדולים יותר, חגורות בטיחות ארוכות יותר וסידורי ישיבה חלופיים. חברות תעופה וסוכנויות ממשלתיות המסדירות את תעשיית התעופה חייבות להכשיר את כל העובדים כיצד להכיל נוסעים בעלי עודף משקל".

צ'ייני טוענת כי היא ובן זוגה, הסובלים מעודף משקל משמעותי, נתונים לאפלייה גם מצד חברות התעופה וגם זוכים ליחס משפיל מצד נוסעים אחרים שמעדיפים שלא לשבת לידם.

"כנוסעים בעלי עודף משקל, אני ובן זוגי חווינו לצערי אפליה ואי נוחות בזמן הטיסה. במהלך טיסה מפאסקו לדנבר, הארוס שלי היה נתון להערות שנאה, למבטים מזלזלים ואפילו לסירוב לשבת לידו, דבר שמהווה אפליה. בטיסה אחרת נאלצתי לשבת רק במושב אחד עם משענת יד בלתי ניתנת להזזה, שגרמה לי לכאבים ולחבורות. החובה לשבת רק על מושב אחד עלולה לגרום לכאב, לפגיעות וליחס מפלה מצד נוסעים אחרים. על תעשיית התעופה מוטלת אחריות לספק סביבה בטוחה, נוחה ומכילה לכל הנוסעים, ללא קשר לגודלם", הוסיפה צ'ייני.