ורד בן סעדון, יקב טורא
ורד בן סעדון, יקב טוראצילום: יחצ

ורד בן סעדון מבעלי יקב טורא ביישוב רחלים בשומרון, מודה על הבחירה בה כאחת ממשיאות המשואה בטקס יום העצמאות ה-75 למדינת ישראל שייערך ביום העצמאות בהר הרצל.

בן סעדון אמרה: "כנכדה לסבתא ניצולת שואה, אני מתרגשת על הזכות הגדולה להשיא משואה ביום העצמאות ה-75 של מדינת ישראל. כגיורת שעלתה לישראל ובחרה להתיישב בארץ אבותינו ביישוב רחלים שבשומרון, זו זכות גדולה לשים את השומרון על המפה ולייצג את חקלאי ישראל ובראשם את תעשיית היין הישראלי. בעלי ארז ואני עושים זאת שנים רבות באהבה ובגאווה גדולה.

''אני רוצה להודות לשרה מירי רגב ולוועדת הטקסים שבחרה בי להשיא משואה בשם כל הייננים והחקלאים ולכבוד התוצרת הישראלית והתיישבות ביהודה ושומרון תוצרת כחול לבן", כך סעדון.

ורד בן סעדון נולדה בהולנד למשפחת גרים, עלתה לארץ והתיישבה בשומרון. יחד עם בעלה ארז הקימו את ביתם בישוב ברכה שבשומרון, ואת כל חסכונותיהם השקיעו ברכישת עשרים דונמים של כרם ומאוחר יותר בפתיחת יקב בשם 'טורא'.

על אף התמודדויות וקשיים רבים הפך היקב המשפחתי ליקב בוטיק איכותי, הזוכה בפרסים בינלאומיים ומביא כבוד לענף היין הישראלי כולו.

השרה רגב אמרה: ''הכרמים שנטעו אבותינו באדמת השומרון לפני אלפי שנים שבים היום לפרוח בזכות חלוצים כמו ורד בן סעדון. חלוצה, חקלאית, יזמית ואישה מעוררת השראה''.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שוחח עם ורד בן סעדון וברך אותה בהתרגשות. "בשם כל תושבי ותושבות השומרון אני מברך את ורד בן סעדון, מחלוצות מהפכת הכרמים והיין בשומרון וסגנית ראש המועצה האזורית שומרון בתואר, על היבחרה להשיא משואה ביום העצמאות ה-75 של ישראל. ורד וארז בן סעדון מסמלים את החלוציות, האידיאליזם וההגשמה של מתיישבי השומרון בדור הזה. במסירות נפש תוך כדי השקעת כל כספם, לעיתים סיכון חייהם, הובילו את מהפכת הכרמים והיין בשומרון''.

''זהו אות כבוד לורד בן סעדון ואות כבוד להתיישבות בשומרון'', אמר דגן. ''אשרינו שזכינו לחלוצים וחלוצות כמו ורד ועימם כל אנשי היין, החקלאות והתיירות בשומרון, שמובילים את החיבור של העם למולדתו – השומרון. ביום העצמאות נצפה כולנו בגאווה, ונדע שמדינת ישראל מכירה בתרומת החלוציות של מתיישבי השומרון שאותה מייצגת בהשראה ורד בן סעדון. החלוציות של מתיישבי השומרון היא המשך ישיר של החלוציות של תלמידי הגר"א, מושבות העליה הראשונה, קיבוצי העליה השניה וכל בשרשרת הדורות - עד ימינו בהתיישבות היהודית הפורחת בשומרון לב בארץ".

רשימת מדליקי המשואות ליום העצמאות 2023, כפי שפורסמה עד כה: אביגדור קהלני, דייויד בלאט, שלום אסייג, סא"ל ד' מפקד יחידת דובדבן, מייסדת עמותת "אינוביישן אפריקה" סיוון יערי, פרופסור אבי ריבקינד, יהודית נגוסה - מייסדת וראש המכינה הקדם-צבאית "הזדמנות לשנות", נינה אבידר - יושבת ראש הכבוד של קרן אייסף, רעות עמיחי (17) - מתנדבת ארגון השומר החדש.