שמחה רוטמן בכנס לשכת עורכי הדין
שמחה רוטמן בכנס לשכת עורכי הדיןצילום: ללא

ערב עיון נערך אמש (רביעי) בבית לשכת עורכי הדין בירושלים בשיתוף מכון משפטי ארץ בעניין: "חוקי המדינה בפסיקת בתי הדין לממונות".

את הערב פתח עו"ד שלמה בן מנחם, יו"ר פורום בתי דין לממונות בלשכת עוה"ד, מחוז ירושלים, והציג את החזון של תחיית המשפט העברי בבתי הדין לממונות.

ח"כ עו"ד שמחה רוטמן, יו"ר וועדת חוקה, חוק ומשפט, עמד על הצורך להעמיק את שיתוף המשפט העברי בדיוני החקיקה במדינת ישראל. לדבריו, תהליך החקיקה הוא הזדמנות לפתח את המשפט העברי הציבורי, על בסיס המקורות הרבים שעסקו בעיקר במשפט הפרטי. ח"כ קרא לאנשי המשפט העברי להציג את עמדת בנוגע לחוקים הנדונים בוועדת חוקה בראשותו.

המרצה הראשון בערב העיון היה הרב אורי סדן, חוקר בכיר במכון משפטי ארץ, ואב"ד ברשת ארץ חמדה גזית. הרב סדן סקר את הדיון ההלכתי בנוגע לחוקי העבודה במדינת ישראל, ולפרשנות שלהם בבתי המשפט ובבתי הדין.

פרופ' רון קליינמן, מהקריה האקדמית אונו, דן בשיקול הדעת המהותי שמפעילים דייני בתי הדין לממונות בבואם לקבל או לדחות את חוקי המדינה, באופן מלא או חלקי. לדבריו, בתי הדין נוהגים לבחון את מהותו של החוק, וכן מידת הצדק שיש ביישום החוק במקרה שנדון בבתי הדין.

את הערב חתם הרב ד"ר עדו רכניץ, מנהל המחקר במכון משפטי ארץ, שהציע שורה של תבחינים לקבלת חוקי המדינה. בכלל זה, חוק שנחקק כתגובה לשינוי טכנולוגי, כלכלי או חברתי, כמו גם, חוקים המממשים ערך תורני, כגון, הגבלת ריבית.