צעדת ריקוד דגלים בירושלים. ארכיון
צעדת ריקוד דגלים בירושלים. ארכיוןצילום: נתי שוחט, פלאש 90

שרים בממשלה העבירו בימים האחרונים מסר לראש הממשלה בנימין נתניהו לפיו הם דורשים שלא לשנות את מסלול צעדת הדגלים המסורתית הנערכת ביום ירושלים - כך מדווח העיתון "ישראל היום".

אחרי שימי הרמדאן כללו את הפיגוע הרצחני בתל אביב שבו נרצח תייר, ואת הפיגוע בבקעה שבו נרצחו לוסי, מאיה ורינה די הי"ד, קיימו בשבועות האחרונים במערכת הביטחון הערכות מצב לקראת האירועים הבאים ולפי שעה, על פי גורמים מדיניים, אין התרעות ביטחוניות ממוקדות לפגיעה במצעד.

במצעד הדגלים, הצועדים עוברים לאורכה של ירושלים, לציון איחוד העיר במלחמת ששת הימים. לפני כשנתיים פרצו בעיצומו של יום ירושלים אירועי "שומר החומות", שכללו הסלמה וירי לעבר ערי ישראל מרצועת עזה והתפרעויות אלימות של ערביי ישראל.

עוד קודם לכן הודיע בנימין נתניהו, על בסיס המלצת מערכת הביטחון, על הסטת מסלול המצעד, צעד שלא הועיל למניעת ההסלמה. בשנה שעברה חזרה הצעדה למסלולה המקורי והצועדים עברו גם ברובע המוסלמי, חרף התנגדות שרים בממשלת בנט-לפיד, והאירוע עבר בשקט יחסי.

מדיניותו של השר לביטחון לאומי בן גביר מאז נכנס לתפקיד היתה להבטיח חופש תנועה ליהודים ברחבי העיר העתיקה וגם כעת אמר בן גביר לאנשיו כי "במשטרה ידאגו שהמצעד יעבור במסלולו, ולא כמו שהיה בשנים עברו".

גורמים במערכת הביטחון אמרו כי "המצעד הוא אירוע שידוע מראש בכל שנה כבעל פוטנציאל נפיץ, ועל כן נערכות הכנות אליו מראש, תוך התייחסות לתרחישים שונים אפשריים".

גורמים מדיניים הוסיפו כי הם מקווים ש"יום חגה של העיר יעבור בשקט וגורמים חבלניים לא ילהיטו את הגזרה כולה".