דורון מדלי
דורון מדליצילום: מסך "כאן"

דורון מדלי, אחד מיוצר השיר "יוניקורן" שייצג את ישראל באירוויזיון והגיע למקום השלישי, הסביר כי חלק מהשיר קורא להחליף את "הסיפור היהודי והרדיפה", וכינה את סיפור השואה "נורא משעמם".

בראיון שהעניק מדלי ל"כאן 11" הוא הסביר את משמעות מילות השיר ששרה נעה קירל בתחרות. "הכל פה זה התרסה מטורפת", אמר מדלי.

על השורה בשיר עם המילים "היי סיפורים ישנים, זמן להיעלם", הסביר מדלי: "זה גם אומר, האם הסיפור היהודי והרדיפה וזה שמספרים לנו כל הזמן, כבר אלפיים שנה אותו סיפור, אולי אפשר להחליף סיפור? אולי ליהודים יש עוד סיפורים לספר בעולם? להפסיק עם הטירוף של הנרדפים ושל השנואים".

"כל הקייס שלנו בעולם זה שאנחנו שנואים", טען מדלי. "כלומר, הייתה שואה אבל היא הייתה לפני 80 שנה עוד מעט. אפשר להתקדם לסיפור חדש, זה נורא משעמם. נורא מיצה את עצמו בעיניי, באמת".

ראש החטיבה ללימודי שואה במכללה האקדמית גליל מערבי ד"ר בעז כהן בתגובה לדברי מדלי:  "אמנם השואה התרחשה לפני 80 שנה, אך אנו נושאים את השפעותיה עד ימינו והצלקות שלה עדיין חורצות את בשרנו ונשמתנו.  השואה ריסקה מאות אלפי משפחות שצאצאיהן סוחבים את הנזק עד היום, מחתה אלפי קהילות יהודיות מעל פני האדמה וריסקה עם שלם ש- 30% ממנו נרצחו באכזריות. רק כעת השלים העם היהודי את מספר הנרצחים בשואה והגיע למספרו לפניה. השואה העמידה סימני שאלה מהותיים על הנכונות של העולם החופשי להתערב בעצירת רצח עם בכלל ופגיעה ביהודים בפרט, והראתה את הסכנה הגדולה שטמונה שבקדמה טכנולוגית, מדעית וניהולית שאינה מוגבלת על ידי מוסריות וערכי רוח. כמו כן, השואה הראתה את גדלות הנפש של אלו שפעלו כנגד הרוע בזמן השואה ולשיקום הקורבנות והעולם לאחריה, גדלות נפש זו מהווה מקור השראה וצוואה עבורנו, הדורות הבאים".

כפי שפורסם, שבדיה זכתה בגמר האירוויזיון לשנת 2023. הזמרת לורין גרפה את מירב הנקודות. למקום השני הגיעה פינלנד ונועה קירל של ישראל עם השיר "יוניקורן", הגיעה למקום השלישי עם 362 נקודות.

חמש המדינות היחידות שהעניקו 12 נקודות ("דוז פואה") לישראל הן ארמניה, צרפת, פולין, אזרבייג'ן, איטליה.

11 מדינות לא העניקו לישראל ניקוד בכלל, והן מולדובה, סן מרינו, אוסטריה, פינלנד, רומניה, פורטוגל, איסלנד, אוסטרליה, דנמרק, צ'כיה וסלובניה.

ישראל, באמצעות הזמרת אילנית, העניקה 12 נקודות לשבדיה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בטוויטר "כל הכבוד לנועה קירל, את פנמונל! בשבילנו את מספר 1".

"וואוו, אי אפשר להסביר במילים כמה מרגש היה לייצג את המדינה שלי, כשמאות מיליוני עיניים ברחבי העולם צופות בכל תנועה וצליל", אמרה קירל אחרי שירדה מהבמה. "מחכה לתוצאות, אבל בינתיים מנצלת את הזמן להגיד תודה לכל מי שמלווה אותי, תומך, אוהב ושולח אנרגיות אופטימיות. תמשיכו רק עוד קצת!".

בטבלאות ההימורים ישראל הייתה במקום השלישי, שתי המדינות שהובילו בראש הטבלה הן פינלנד שאותה ייצג הראפר קרייה (Cha Cha Cha) ושוודיה שאותה ייצגה לורין (Tattoo).

אמנים רבים קראו באינסטגרם לעוקביהם להצביע עבור נועה כמו גם גל גדות שקראה ל-102 מיליון העוקבים שלה באינסטגרם להצביע לשיר מספר 23 "ליוניקורן המדהימה הזו", כלשונה. "GO NOA", הוסיפה בסטורי נוסף. גם השחקן ליאור רז וערן זהבי שלכל אחד מהם מאות אלפי עוקבים באינסטגרם, קראו להצביע לה.

המדינה הראשונה שעלתה לבמה הייתה אוסטריה, אחריה פורטוגל, שוויץ, פולין, סרביה, צרפת, קפריסין, ספרד, שבדיה הפייבוריטית, אלבניה, איטליה, אסטוניה, פינלנד, צ'כיה, אוסטרליה, בלגיה, ארמניה, מולדובה, אוקראינה, נורבגיה, גרמניה, ליטא, ישראל עם "יוניקורן", סלובניה, קרואטיה ובריטניה.

אמש קיבלה קירל גם את תואר חביבת הקהל בתחרות שהתקיימה בדף הטיקטוק הרשמי של האירוויזיון. בערב תעלה לבמה גם נטע ברזילי, האישה שהצליחה להביא את התחרות לישראל אחרי שניצחה ב-2018.