השר אלי כהן
השר אלי כהןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

שר החוץ אלי כהן אומר בראיון לערוץ 7 שישראל יצאה מחוזקת ממבצע "מגן וחץ" גם במישור הצבאי וגם מבחינה דיפלומטית.

"יש לנו הישג דיפלומטי מאוד חשוב ומשמעותי בזירה המדינית - הצלחנו לעבור את המבצע בעזה ללא גינוי - כאשר היו לא מעט מדינות שהביעו תמיכה נחרצת בזכות של ישראל להגן על עצמה. לטובת העניין קיימנו שיחות עם שגרירים זרים בישראל ובנוסף שוחחתי עם יותר מעשרה שרי חוץ במדינות שונות וזה נתן את אותותיו. המטרה שלנו היתה לתת מגן מדיני לכוחות הביטחון לבצע את העבודה – וכך היה", מצהיר כהן.

הוא מוסיף "הוכחנו, ואני אומר את זה כחבר הקבינט, שאנחנו שינינו את המשוואה. הגי'האד האסלאמי קיבל מכה אנושה והצמרת שלו חוסלה. הם הרגישו מתוסכלים מכך שלא היו להם הישגים כתוצאה מהמבצע. הגבנו ביוזמה התקפית מאוד משמעותית, הצלחנו לבודד את הג'יהאד, והוכחנו לעולם שגם אם יש בינינו מחלוקות פנימיות בנושא הביטחון כולנו מאוחדים כעם אחד ומדינת ישראל באה חשבון עם כל מי שמאיים עליה ומנסה לפגוע בה ובאזרחיה. כל מי שיש לו דם יהודי על הידיים – דמו בראשו. המדיניות שלנו להגיב בעוצמה – תימשך והמסר לאויבים שלנו ברור".

לאחר סיום המערכה הצבאית הקואליציה תחזור להתמודד עם הסוגיות הבוערות בישראל ובראשן תקציב המדינה. "מרבית הדברים הקשורים בתקציב סוכמו ואני מאוד אופטימי שבתוך שבועיים נעביר תקציב שמשדר יציבות עבור המדינה – במיוחד עם הבשורה האחרונה – שאנחנו יודעים שדירוגה של ישראל על ידי סוכנות הדירוג המובילה בעולם נותר יציב", אומר השר כהן.

לדעתו, גם ההתנפלות מצד האופוזיציה על הציבור החרדי בכל הקשור לחוק הגיוס, היתה מוגזמת. "החרדים הם אחים שלנו. אני גר בחולון, עיר שיש בה את כל גווני האוכלוסייה וכולם חיים יחד ומכבדים אחד את השני. הממשלה הקודמת היתה אנטי-חרדית, פעלה לשיסוי, ולא הביאה לשום שינוי ואנחנו עושים צעדים משמעותיים עבור הציבור החרדי".

השר כהן נשאל האם ישראל עוקבת בדריכות אחרי הבחירות בטורקיה ואולי אף מצפה לשינוי מנהיגותי וענה: "אני חושב שזה אינטרס משותף של שתי המדינות לשמר את היחסים ביניהן. ביקרתי אצל הנשיא ארדואן לפני שלושה חודשים לאחר רעידת האדמה שהיתה שם. הסיוע שמדינת ישראל העניקה והמשלחת העצומה שנשלחה לשם שהיתה השנייה בגודלה, מהווה הזדמנות להמשך שיפור היחסים בין המדינות. יש לנו אינטרסים משותפים גם לגבי היציבות האזורית, גם לגבי הכלכלה והתיירות ובנושאים נוספים".