משה גפני ויצחק גולדקנופף
משה גפני ויצחק גולדקנופףצילום: Yonatan Sindel/Flash90

המאבק החרדי נגד התקציב: שר השיכון והבינוי יצחק גולדקנופף שיגר מכתב ליו"ר וועדת הכספים ח"כ משה גפני שבו הוא דורש ממנו להצטרף למאבק האגודאי נגד התקציב עד לתיקון תקציבי הישיבות והכוללים.

כזכור, אמש הודיעה סיעת אגודת ישראל כי היא צפויה להתנגד לתקציב המדינה כל עוד לא ימולאו דרישותיהם התקציביות לעולם החינוך החרדי וכפי שסוכם בהסכם הקואליציוני. מדובר בדרישה לתקן את תקציבי הישיבות והכוללים באופן רטרואקטיבי לתחילת 2023.

בפגישה שהתקיימה יממה קודם לכן עם ראש הממשלה אף הוסכם כי תיקון השחיקה בתקציבי מוסדות הפטור יחול בשיעורים גבוהים רטרואקטיבי לתחילת 2023. מדובר בתוספת תקציבית הנאמדת בלמעלה מחצי מיליארד שקל. לאחר פרסום הדברים הבהירו גורמים באוצר כי לא יתנו יד לפריצת התקציב שאושר בוועדת הכספים.

לפיכך התכנסו אמש ועדת השמונה של אגודת ישראל בביתו של יו"ר יהדות התורה השר גולדקנופף בירושלים והבהירו כי לא יצביעו בעד התקציב במידה והתיקון התקציבי האמור לא יאושר.

בתווך 'דגל התורה', עמיתתה הליטאית של אגודת ישראל ביהדות התורה, שומרת על שתיקה. כעת, מבקשת אגודת ישראל לרתום אותה למאבק ולהוביל לאחדות דעים בתוך המפלגה - נגד התקציב.

"במשא ומתן שהתנהל מול סיעת הליכוד דנו במשותף במספר נושאים מרכזיים כמו מעמדם של בני הישיבות, חוק הגיוס שעד כה לא הוסדר, תקציבי הישיבות והכוללים רטרואקטיבית, מוסדות מוכש"ר, מוסדות פטור ותשלומי שכירויות", נכתב.

עוד נכתב כי "מדובר בהפרה ברורה וכואבת של ההסכם הקואליציוני שנחתם אך לפני מספר חודשים בין יהדות התורה לליכוד. הסכם שאמור להעניק לציבור הבוחרים את מה שהבטחנו להם בערב הבחירות".

"אנחנו מתריעים מראש כי אי יישום ההסכם המלא הנוגע לתהליכי הישיבות והכוללים, יפגע חלילה ביכולת הפיננסית של עולם התורה ועלול להשפיע ישירות על מאות אלפי עמלי ולומדי תורה בכוללים ובישיבות. על כן, בקשתנו ודרישתנו הנחרצת שכולנו - סיעת יהדות התורה - לא ניתן ידנו לתקציב כזה", נכתב.

"עד לתיקון המצופה של כלל הסעיפים הנ"ל, הרי שנאלץ להצביע נגד התקציב", הוסיף גולדקנופף. "עלינו להבהיר לראש הממשלה שאין לו מנדט להתעלם מההסכם הקואליציוני".