הנשיא יצחק הרצוג
הנשיא יצחק הרצוגצילום: ערוץ 7

ראש העיר ירושלים משה ליאון ויו"ר ההתאחדות לכדורגל שינו זוארץ פנו הבוקר לנשיא המדינה יצחק הרצוג, התנצלו בפניו על אירועי האלימות החמורים שאירעו אמש במשחק גמר גביע המדינה בכדורגל, וביקשו לקיים היום את טקס הענקת גביע המדינה לבית"ר ירושלים בבית הנשיא.

בשיחה ציין יו"ר ההתאחדות לכדורגל כי היועץ המשפטי להתאחדות קבע כי ניתן להעניק את הגביע לבית"ר ירושלים.

נשיא המדינה נענה עקרונית לבקשה, אך התנה זאת בכך שהענקת הגביע תתקיים כאירוע חינוכי בסימן 'נלחמים ומגנים את האלימות בספורט', תוך גינוי חד משמעי לאלימות בספורט.

הנשיא ציין כי הוא רואה את האירועים האלימים בחומרה, ולצד זאת אינו מתכוון לפגוע בספורטיביות ובמי מאוהדי הקבוצה שלא נהגו באלימות.

עוד הוסיף הנשיא כי הוא שב ומברך על תגובותיהם של שר התרבות והספורט מיקי זוהר ויו"ר ההתאחדות שינו זוארץ אשר גינו את האירוע בחומרה, וכי הוא סמוך ובטוח שהגופים האמונים על הנושא, ובראשם משרד התרבות והספורט, יובילו את ההתמודדות נגד התופעה החמורה של האלימות במגרשים.

כזכור, עם סיום המשחק בו ניצחה בית"ר את נתניה בתוצאה 0:3, פרצו אוהדי בית"ר לכר הדשא באצטדיון סמי עופר שבחיפה וגרמו לעיכוב טקס הנפת הגביע למשך 40 דקות.

אחרי שפונו האוהדים, החל הטקס בנוכחות נשיא המדינה הרצוג, שר התרבות והספורט מיקי זוהר וראש עיריית ירושלים משה ליאון, אך דקות לאחר תחילתו שוב פרצו אלפי האוהדים הירושלמים, גרמו לפינוי נשיא המדינה מהמקום תחת אבטחה כבדה ובסופו של דבר הטקס בוטל לחלוטין.

על פי סעיף י"ב בתקנון ההתאחדות לכדורגל שפורסם שעה קלה אחרי הכאוס, "התפרצות של קהל רב של אוהדים לשדה המשחק במסגרת משחק גביע, תורחק הקבוצה מהתחרות והניצחון יוענק לקבוצה היריבה, ואם זכתה בגביע ישללו ממנה התואר כמחזיקת הגביע וכן כל הזכויות הספורטיביות והכלכליות הנובעות מהשתתפותה במשחק הגמר והגביע יוענק לקבוצה אשר התמודדה מולה במשחק זה".

יש לציין כי פריצת אלפי האוהדים הגיעה 45 דקות לאחר סיום המשחק, מה שעשוי להתברר כטיעון מנצח עבור בית"ר ולאי שלילת תואר הגביע השמיני בתולדותיה.

כאמור, היועץ המשפטי להתאחדות קבע כי ניתן להעניק את הגביע לבית"ר ירושלים.