גלי בהרב מיארה
גלי בהרב מיארהצילום: Yonatan Sindel/Flash90

אם הנחיית הממשלה בעניין סעיף הציונות תעבור במתכונתה הנוכחית - היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה לא תגן עליה ואף צפויה לטעון שהממשלה פועלת בעניין בצורה לא חוקית.

לפי הדיווח של כתבת "כאן" תמר אלמוג, אחת הסיבות היא כי הממשלה לא יכולה לעקוף את הכנסת, ודאי בעניין של ערך מכריע שאליו הייתה התייחסות בחוק יסוד ואף בפסיקה.

לפי ההנחיה שהוצעה, בין יהודית לבין דמוקרטית תהיה עדיפות מובנית לערך הראשון, לפי חוק הלאום. בעבר היה ניסיון לחוקק סעיף דומה בחוק הלאום. הייעוץ המשפטי אז התנגד באמירה שיהודית ודמוקרטית הם ערכים משתלבים והאיזון ביניהם הוא קונקרטי, לפי המקרה. כך פסק גם בג"ץ והיה זה אפילו אחד הנימוקים לדחיית עתירות נגד חוק הלאום.

כעת המהלך של הממשלה מבקש לעקוף זאת. בהתאם בייעוץ המשפטי כפי שדווח ברשת ב' לא יגנו על המהלך אם לא יהיה בו שינוי.

אחרי התנגדות משפטית והתנגדות של החרדים, ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר את הדיון שהיה אמור להתקיים אתמול בהחלטה על הצעת החוק "ציונות ערך מנחה" לישיבת ראשי הקואליציה. השרים החרדים טענו שהצעת ההחלטה "מסוכנת".

הצעת החוק של השר יצחק וסרלאוף מעוצמה יהודית קובעת שהציונות והערכים המובאים בחוק הלאום יעוגנו במדיניות ופעולות הממשלה. מוקדם יותר נתניהו אמר כי "ההצעה הזו חשובה וצריך להעביר אותה בנוסח שהובא", משום שמוסדות התכנון קובעים בעצמם מדיניות וזה "מצב אבסורדי".