יוקר המחיה, עליית מחירים
יוקר המחיה, עליית מחיריםצילום: IStock

מחירי החלב שבפיקוח התייקרו הלילה כך שמחיר חלב בקרטון יעמוד על 6.81 ש"ח. בנוסף, חברת 'מטרנה' מעלה גם היא מחירים החל מהבוקר.

יצויין כי עליית מחירי מוצרי המזון, הטואלטיקה והפארם השונים שהיו אמורים להתייקר היום, נדחו ליום ראשון בשבוע הבא.

ברשתות השיווק מסבירים את הדחיה מאחר וביום חמישי יש קושי לגייס כמות גדולה של עובדים כדי לתמחר מחדש מוצרים רבים.

לא רק מוצרי מזון, מחירי הדלק התייקרו הליל בחצות ב-4 אגורות לליטר ומחירו של ליטר אוקטן 95 יעמוד על 6.85 ש"ח בשירות עצמי ו-7.06 ש"ח בשירות מלא.

כזכור, לפני כשבוע וחצי עלו מחירי הלחם המפוקחים ב-4.9 אחוזים. ועדת המחירים במשרד האוצר אישרה את הבקשה של המאפיות להעלאת מחירים. זאת, למרות ששר הכלכלה ניר ברקת, התנגד להעלאת המחירים, וסירב לחתום על הצו.

בנוסף, הממשלה אישרה הצעת החלטה שאותה הגיש שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שעניינה מלחמה במונופולים וענקיות המזון והטואלטיקה במטרה לפרק את הריכוזיות ולהגדיל את התחרות.

במסגרת ההחלטה שאושרה ותקודם כעת, תוקם ועדה ציבורית בראשות נציג ציבור שימונה על ידי שר האוצר ושר הכלכלה. הוועדה תידרש להמליץ בתוך שלושה חודשים על צעדים שיביאו לפירוק המונופולים וענקיות המזון שמהוות היום רכיב משמעותי ביוקר המחיה.

במקביל, יוקם צוות בין משרדי בראשות מנכ"ל משרד האוצר ובו יהיו חברים מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשיה, הממונה על התקציבים באוצר והממונה על התחרות.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "זה יהיה מאבק עיקש ולא פשוט, אבל אנחנו ננצח. יוקר המחיה הוא לא גזירת גורל ומגיע לאזרחי ישראל לקבל יותר ולשלם פחות. מיום כניסתי לתפקיד הגדרתי את המלחמה ביוקר המחיה כאחת מהמשימות המרכזיות הנדרשות לטיפול יסודי ומעמיק.

''את הטיפול במונופולים ובענקיות המזון התחלנו בחוק ההסדרים, בו הוצגה רפורמת הייבוא. הרפורמה אמנם הוסרה מחוק ההסדרים בשל הצורך לטייב את נוסח החוק, אך אנו ממשיכים לפעול לקידומה בכל הכח''.