הרב רסקין והשר כהן
הרב רסקין והשר כהןצילום: בית חב"ד קרן אור

במהלך מסעו של שר החוץ אלי כהן בהונגריה, ביקר השר בבית חב"ד קרן אור בבודפשט, שם נפגש עם הרב שמואל רסקין, רב הקהילה הישראלית בהונגריה.

השר כהן למד מקרוב על הפעילות העניפה של חב"ד והרב רסקין בקרב מאות המשפחות הישראליות המתגוררות במדינה, מאות הסטודנטים, ועשרות אלפי התיירים מישראל ומהעולם.

לאחר תפילת ערבית משותפת, נפגש השר עם תלמידי מכון הסמיכה לרבנות בבית חב"ד קרן אור, ועם ראש הישיבה הרב יוסף פלדמן. הרב רסקין והשר כהן המשיכו יחד לביקור במרכז החדש הנבנה בימים אלו עבור הסטודנטים הישראלים הלומדים בהונגריה, איתם פועלים שליחי חב"ד הרב שולם ואסתי אייזנברגר.

לאחר סקירה של פעילות החסד במקום, במסגרתה מחולקות מאות מנות של מזון מדי שבוע למשפחות נזקקות, חתם השר את ביקורו כשהוא מביע את התפעלותו הרבה מהיקף הפעילות ופירותיה המבורכים.

שר החוץ אלי כהן ביקר בהונגריה בשבוע החולף כחלק מביקורו המדיני ב-4 מדינות במרכז אירופה: קרואטיה, סלובקיה, הונגריה ואוסטריה.

במהלך הביקור נפגש שר החוץ כהן עם נשיאת הונגריה קטלין נובאק ועם שר החוץ פטר סיארטו. בפגישה בין שר החוץ דנו השרים באיום האיראני על המזרח התיכון ועל אירופה, והצורך לנקוט בצעדים מיידיים נגדה.

שר החוץ סיארטו העלה בשיחה את הגישה המוטה של האיחוד האירופאי כנגד ישראל, ואמר כי ישראל יכולה להמשיך לסמוך על הונגריה בכל בנוגע לתמיכה בה בפורומים הבינלאומיים, והונגריה תמשיך לעמוד לצד ישראל.

שר החוץ כהן עם נשיאת הונגריה קטלין נובאק
שר החוץ כהן עם נשיאת הונגריה קטלין נובאקצילום: שגרירות ישראל בהונגריה

שר החוץ סיארטו אמר כי הונגריה תפנה לבית הדין הפלילי הבינ"ל ותתמוך בעמדת ישראל מול היוזמה הפלסטינית והכריז כי הונגריה מתנגדת למדיניות הפלסטינית לתשלום משכורות למחבלים שרצחו יהודים.

השרים דנו על השפעות המלחמה באוקראינה ואפשרויות שיתוף הפעולה בין ישראל למדינות אירופה בתחום הביטחון האזורי והאנרגיה. כמו כן שרי החוץ דנו בקידום הסחר והתיירות בין המדינות. שרי החוץ כהן וסיארטו חתמו על הסכם לחידוש מלגות הלימודים שממשלת הונגריה מעניקה לסטודנטים ישראלים הלומדים במדינה. לפי ההסכם בכל שנה תעניק הונגריה 50 מלגות לימודים לסטודנטים ישראלים.

שר החוץ כהן: "הונגריה עומדת לצידה של ישראל במשך שנים. חיזוק החזית הפרו-ישראלית, יחד עם מדינות נוספות במרכז אירופה, הוא אינטרס מדיני וכלכלי חשוב של מדינת ישראל. הודיתי לשר החוץ של הונגריה על תמיכתו בישראל מול בית הדין הפלילי הבינ"ל (ICJ) ועל עמדתו הנחרצת כנגד תשלום משכורות מהרש"פ למחבלים פלסטינים שרצחו ישראלים. המלחמה באוקראינה הפכה את ישראל לנכס אסטרטגי עבור מדינות אירופה, הן בתחום הביטחון האזורי והן בתחום האנרגיה. נשמח לעמוד לצד מדינות אירופה ולסייע להן להתמודד עם המציאות החדשה ביבשת".