אייל גולן בבלומפילד
אייל גולן בבלומפילדצילום: ניר אמיתי

הזמר המצליח אייל גולן התייחס במהלך מופע שערך במוצאי שבת לפיגוע בגבול עם מצרים, שבו נרצחו שלושה חיילי צה"ל.

"החיים בישראל הם לא פשוטים ומזמנים לנו תמיד ערבוב בין שמחה ועצב", אמר גולן במופע הגדול באיצטדיון בלומפילד והמשיך: "לא שהיה לי ספק שנופיע היום, אבל היום לפנות בוקר בגבול הדרום הרגו לוחמת ושני לוחמים בפיגוע רצחני".

"אני שולח מכאן חיבוק חזק למשפחות. מבקש לחזק מכאן את חיילי צה"ל וכוחות הביטחון שממש עכשיו עובדים קשה בשביל שאנחנו נוכל להמשיך לנגן, לשיר ולהנות מהמוזיקה", אמר.

לסיום שלח גולן מסר של אחדות: "במיוחד בימים כאלה אני חושב שהכי חשוב זה הביחד שלנו. זה הכוח שלנו".

לוחם ולוחמת צה"ל, אורי יצחק אילוז וליה בן נון הי"ד, נרצחו בלילה שבין שישי לשבת על ידי שוטר מצרי, שעות לאחר שכוחות צה"ל סיכלו הברחת סמים בשווי מיליון וחצי שקלים באזור הר חריף בגבול מצרים. מאוחר יותר היתה היתקלות נוספת שבה נהרג חייל צה"ל שלישי, אוהד דהן הי"ד. בתקרית הזו חוסל המחבל.

בכליו של המחבל נמצא בין היתר גם ספר קוראן, שעשוי להעיד על ההקצנה הדתית שעבר. ההערכה בצה"ל היא שזה מה שהוביל את המחבל לבצע את הפיגוע.

בגלי צה"ל דווח כי בנוסף נמצאו על המחבל סכין שאיתה חתך את האזיקונים בחדירת הגבול, ושש מחסניות שמעידות על תכנון מוקפד.

בעיתון "מעריב" פורסמו פרטים על אופן הפעולה של המחבל: הוא צעד מרחק של כחמישה קילומטרים מהמוצב בו שהה, טיפס על מצוק והגיע לגדר כשעל גבו תיק עם ציוד רב. באמצעות אחד הסכינים שהיו ברשותו פתח את המעבר בגדר שנועד לפתיחה מהירה והיה סגור באמצעות אזיקון בלבד והתקרב אל עמדת הלוחמים ללא שהם זיהו אותו.

בשלב זה, פתח המחבל בירי לעברם והוביל למותם של ליה בן נון ואורי יצחק אילוז. הירי לעבר הלוחמים בעמדת השמירה היה בסביבות השעה 6:00 בבוקר בשבת, כשהקשר האחרון איתם היה מעט לאחר השעה 4:00. מעט לפני השעה 9:00, הגיעה מפקדת המחלקה אל המקום לצורך החלפת המשמרת וגילתה את התמונות הקשות.

עוד מתברר כי בסביבות השעה 6:00, עמדת אחרת באזור דיווחה על קולות ירי שנשמעו - אך הדבר לא זכה להתייחסות מיוחדת - מאחר וקולות ירי הם דבר נפוץ באזור. מיד לאחר ההבנה כי ישנם שני הרוגים הוקפצו כוחות רבים למקום כשמקביל זוהה המחבל בתוך שטח ישראל. מתחקיר האירועים עולה כי בחילופי האש שבהם נהרג סמ"ר אוהד דהן ז"ל - המחבל היה הראשון שפתח באש.

חפ"ק מפקד החטיבה התקרב וצמצם טווחים אל המחבל לאחר שהוא כבר זוהה ע"י הרחפן, פרק מהרכב, והמחבל ירה צרור יריות ממרחק מאות מטרים. מהירי הראשון נפגע אוהד ז"ל ולפי גורמי צבא - הירי היה לא מדויק.

שלושת הלוחמים יובאו היום בשעות אחר הצהריים למנוחות. הלווייתה של סמלת ליה בן נון תיערך בשעה 16:30 בבית העלמין הצבאי בראשון לציון; הלווייתו של סמ"ר אורי-יצחק אילוז תיערך בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בצפת; הלווייתו של סמ"ר אוהד דהן תיערך בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי באופקים.