דני דנון
דני דנוןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בשאילתה שהגיש היום (ד') חבר ועדת חוץ וביטחון ח"כ דני דנון לשר הביטחון יואב גלנט, התריע דנון מהוראות הפתיחה באש שלדבריו מונעות מלוחמי צה''ל בגבול הדרום לחסל מבריחי סמים ואמל''ח חמושים שמסכנים את כוחותינו.

דנון שאל את גלנט במליאת הכנסת "האם מערכת הביטחון מתכוונת לשנות הוראות הפתיחה באש לגבי מבריחים חמושים מגבול מצרים? אם לא, מהן הסיבות? אם כן, מתי יכנסו לתוקפן ההוראות החדשות?''.

שר הביטחון גלנט השיב: "הוראות הפתיחה באש כפי שקבועות היום נותנות מענה לכל גזרה בכל מקום ספציפי ובגזרת הדרום בהקשר זה. ההוראות מנחות את צה"ל גם בשגרה וגם בחירום. אנו בוחנים את ההוראות מעת לעת והם נקבעות לפי הצרכים המבצעיים. השיקול. הוא לעולם שיקול מקצועי בלבד. בגבול הדרום מתבצעות הברחות שהולכות ונהיות אלימות יותר ויותר. על רקע זה עודכנו הוראות הפתיחה באש כבר בשנה שעברה. אנו פועלים כל הזמן לתקן את ההוראות''.

בעניין התמודדות חיילי צה"ל עם מבריחים חמושים אמר גלנט: "זו בעיה חמורה מאוד. אני אתך בנושא הזה של פעולה נחרצת, גם אם בהוראות שעה, על מנת להשליט חוק וסדר כי ללא העניין הזה לא תיכון הדמוקרטיה. יישר כוח על העלאת הדברים לסדר היום".

בתגובה לדברים, בשאלת המשך, אמר דנון: "אדוני השר, נבחרנו כדי למשול. חיילי צה"ל בגבול מצרים נמצאים במציאות בלתי אפשרית. ידיהם כבולות אל מול טרור בדואי מסוכן שהפך למכת מדינה. כנופיות של טרוריסטים בדואים חמושים מסתובבות לילה לילה בצירים שעל גבול מצרים כבעלי הבית בחסות הוראות פתיחה באש שלא מאפשרות ללוחמנו לטפל בהם.

''בימים האחרונים אני שומע על עשרות מקרים של אירועי הברחת נשק, סמים ומה לא, שנעשו תחת עינהם הפקוחה וידהם הכבולה של לוחמנו. הטרוריסטים הבדואים חייבים לדעת, שמעתה ואילך השטח שצמוד לגבול מצרים מפסיק להיות ציר הברחות והופך להיות ציר מוות. עלינו להודיע שכל מבריח חמוש שמתקרב לגבול דמו בראשו. רק כך נעצור את מכת המדינה של טרור המבריחים ונאפשר ללוחמנו לבצע את משימתם. זו משימתנו כנבחרי ציבור. לכך נבחרנו.

''מה אנחנו עושים, אדוני השר, כדי להפוך את המציאות בגבול מצרים כך שתרתיע את המבריחים ותאפשר חופש פעולה לחיילינו?", שאל דנון את גלנט.