בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Yonatan Sindel/Flash90

היועץ האסטרטגי רוני רימון אומר בראיון לערוץ 7 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו צריך לחשב מסלול מחדש אחרי אירועי הבחירות לוועדה למינוי שופטים, ההצבעה של כמה מחברי מפלגתו נגד עמדתו והחלטת ח"כ טלי גוטליב להתמודד נגד עמדת הקואליציה.

"לא צפיתי שהקואליציה תפיל הצעה או בקשה של ראש הממשלה. זה לא היה צפוי ומדובר באירוע נדיר שראש הממשלה מורה לחבריו לקואליציה להצביע בצורה מסויימת והם לא נענים לו. כל מה שקרה סביב בחירת הוועדה למינוי שופטים היה צבר של אירועים נדירים - בסיטואציה שמבחינת הקואליציה היא מאוד קריטית", מציין רימון.

לדבריו, "בעבר היו מרידות קטנות, לדוגמה כשדודי אמסלם ואברהם נגוסה איימו שלא יאפשרו להעביר חוקים, עד שלא תתקבל החלטה לחדש את עליית היהודים מאתיופיה. קרו מקרים שאנשים איימו שלא להצביע עם הקואליציה בסוגיות מסויימות, אבל אני לא זוכר מרד כזה על מהלך פוליטי טקטי מובהק - ומבחינתו של נתניהו זה אירוע מאוד לא טוב".

רימון טוען כי "יש כאן קריאת תיגר על מנהיגותו של נתניהו. מבחינתו הוציאו לו כרטיס צהוב". עם זאת הוא מוסיף שהאירוע הזה בלבד לא יוביל לקריסת הקואליציה. "ההיסטוריה מלמדת שמעט מאוד פעמים יש אירוע נקודתי אחד שמערער על יציבותה של קואליציה. אבל אם יווצר רצף של אירועים הם עלולים להעמיד אותה בסכנה".

לדעתו, כל מה שמעוניין בו ראש הממשלה כעת, הוא להרגיע את הרוחות. "נתניהו מעוניין לדעתי בהמשך השיחות בבית הנשיא, הוא מעוניין לשדר רגיעה ולא לשדר נחישות בהעברת רפורמה כלשהי - שכוחות אחרים בימין רוצים לקדם. הוא היה רוצה שהשיחות בבית הנשיא יימשכו לנצח - משום שהן כבר לא מטרה אלא אמצעי למסמס את הרפורמה - במטרה לרצות את הנשיא האמריקני ג'ו ביידן ולהגיע אליו לפגישה. הוא מעריך שפגישה מוצלחת תחזיר השקעות לישראל ותחזק את ההייטק ואת כל כלכלת ישראל".

לשאלה מה היה ממליץ לנתניהו, כמי שייעץ לו בעבר, לעשות אל מול ההפסד בכנסת עונה רימון: "יש לנתניהו כעת כחודש לבחור את נציג הקואליציה לוועדה למינוי שופטים. לדעתי הוא צריך כבר בשבוע הבא עם פתיחת דיוני הכנסת, להביא לבחירת נציג הקואליציה, וכך להראות שהוא הולך למגמה של פיוס ואם לפיד וגנץ מחליטים שלא להמשיך את השיחות בבית הנשיא אחרי שמולאה הדרישה שלהם שיהיה נציג אחד בוועדה לקואליציה ונציג אחד לאופוזיציה, הם מוכיחים שלא התכוונו להגיע לשום פשרה. ככל שנתניהו יעשה את זה יותר מהר הוא יוכל להאשים את האופוזיציה בטרפוד השיחות".