שלמה קרעי שר התקשורת
שלמה קרעי שר התקשורתצילום: ערוץ 7

שר התקשורת וחבר הכנסת לשעבר יועז הנדל תוקף היום (שלישי) בשיחה עם ערוץ 7 את עצירת ההפרטה הנוכחית בדואר, שבוע לפני שעתיד להתפרסם המכרז לרכישתה בידי יזמים פרטיים. על ההתנהלות הכלכלית הבעייתית של הליכוד, שדומה יותר להתנהלות מפא"י מאשר למפלגת השלטון הליברלית, כך לשיטתו.

תחילה תיאר הנדל את גלגול התוכניות במשרד התקשורת להפרטת הדואר: "זו החלטה שעובדים עליה בערך 7 שנים, בעיקר ממשלות הליכוד. החברה הזו הפסידה מאות מיליונים, וכל השרים לא הצליחו לממש אותה מאילוצים פוליטיים. כשהגעתי ללשכה בקדנציה הראשונה למדתי את האירוע. בקדנציה השנייה ולאור הנתונים הגרועים החלטנו לצאת להפרטה, אחרי דיונים ואף הסכמות עם ההסתדרות והאוצר".

הנדל תיאר את הבעיות בדואר שגרמו למחוקקים להחליט על הפרטתו: "אחת הבעיות הגדולות בדואר ישראל היא כמות עובדים עצומה. ישנם קרוב ל-2000 עובדים, מתוך חברה של 5000 עובדים, שגורמים לה פשוט להפסיד כסף. מעל 1000 עובדים כבר בתהליכי פרישה מהדואר. כל עובד כזה עולה הרבה מאוד כסף, וכל התהליך הזה מתנקז לנקודת זמן אחת. עכשיו".

יועז הנדל
יועז הנדלצילום: ערוץ 7

במהלך השיחה תקף הנדל את האג'נדה האנטי-ימנית שמוביל השר קרעי וטען: "עכשיו יוצא המכרז, ובשבוע הבא אמורים לגשת יזמים פרטיים ולהגיש את הצעותיהם על חברת הדואר, נכסיה והתחייבויותיה. המהלך הנוכחי של קרעי תוקע את כל התהליך. באופן אבסורדי האנשים שמובילים את התהליך הזה קוראים לעצמם ימין".

"איך הם מתנגדים להפרטות? אם היית אומר לי שמפלגה סוציאליסטית מובילה את זה הייתי מבין, אבל כאשר זה מגיע הליכוד שאמור להיות ליברלי? הם, עם האגפים הליברליים שלהם, ותפיסת העולם של נתניהו בנוגע להפרטות, מעדיפים חברות ממשלתיות על פני הפרטה? אין פה שום הגיון מסדר, גם אם זה לדאוג לכמה ג'ובים למקורבים של קרעי".

"כל התקיעה הזו היא נזק עצום למדינת ישראל, במיוחד בעת משבר כלכלי כה חמור ברמה העולמית ואפילו בארץ. בכל פעם שיש משהו שקשור לעשייה, השר תמיד יודע להגיד לא, על ההתנגדויות שלו, במקום להגיד מה כן. מה הוא כן יעשה. אני לא מבין אף מצביע ימין כלכלי שהצביע לליכוד ולא מתרעם על הדבר הזה".

הנדל חתם את דבריו ואמר: "אין לי איזה עיקרון שמתנגד לכל דבר, אבל הבנתי שקרעי פשוט רוצה לסגור הרבה דברים, כאשר השאלה היא איך הוא פותח דברים. כאשר ירצו את 'השר לסגירות וחדלות פירעון', נקרא לקרעי, אבל מה הוא עושה כדי לפתוח את השוק לתחרות ובכך לקדם אג'נדה ימנית? תראה איזה ברכה זה הביא עם ההפרטה של בזק ועם פריסת הסיבית. לצערי קרעי הוא אומן בלהיות איש ימין שמדבר הרבה ולא עושה כלום".

כזכור, שר התקשורת קרעי (הליכוד) זימן השבוע (ראשון) את יו"ר דואר ישראל מישאל וקנין לשימוע לפני פיטורין. "לאור המידע שנחשפתי אליו עולה כי רמת השירות של החברה לציבור ירודה. ההשלכות ניכרות בירידה באמון הציבור בחברה ובתדמיתה, בירידה משמעותית בהכנסותיה בשנת 2022 וקיים חשש ממשי כי המשך התנהלות החברה בראשותך יפגע בסופו של דבר גם בסיכוי הצלחת ההפרטה והבראת החברה", ציין קרעי במכתב.

וקנין מסר בתגובה למכתבו של השר : "משרת יו"ר איננה משרת אמון והשר אינו מוסמך להדיח יו"ר בשם אבדן אמון. המשרה איננה פוליטית. והחלטת השר נובעת משיקולים פוליטיים ולכן איננה חוקית. מדובר בהחלטה חריגה ביותר וחסרת תקדים למעשה של הדחת יו"ר חברה ממשלתית".

מדואר ישראל נמסר בתגובה לחילופי הדברים בין השר קרעי ליו"ר הדואר: "דירקטוריון החברה, ההנהלה והעובדים ממוקדים ומחוייבים להבראת החברה וליציאה להפרטה. צר לנו על כל עיכוב שעשוי להיגרם כתוצאה מהתערבות פוליטית, ושיביא לפגיעה ישירה ביציבות החברה, בעובדים ובציבור".