תושבי היישוב עטרת בבנימין מדווחים הערב (מוצאי שבת) על עוצר נגד תושבי הישוב ונערך בידוק קפדני לכל הרכבים שמבקשים לעבור בשער הכניסה ליישוב.

התושבים מציינים שהמהלך מתבצע בהובלת מח"ט בנימין אליאב אלבז בעקבות ההתפרעויות בשבת בכפר באום ספא בין עטרת לנווה צוף.

עו"ד נתי רום מארגון חוננו הגיע בשעה האחרונה לישוב עטרת על מנת לסייע לתושבי הישוב שנמצאים מאז צאת השבת במצור מצד כוחות צבא, משטרה ושב"כ. הנכנסים והיוצאים בשער היישוב מתבקשים לעבור בידוק קפדני על יד הכוחות. מי שמוביל את הבידוק ופוגע בשגרת חיי התושבים הוא מח"ט בנימין.

לדברי רום, "יש פה חסם כבר שעות ארוכות בראשות המח"ט שעומד בכניסה עם כוחות ביטחון ושב"כ רעולי פנים. הכוחות לא מאפשרים לצאת ולהיכנס לישוב ללא בידוק קפדני בתוך הרכבים, וכמו כן הם מבצעים מעצרים קולקטיבים. זו ענישה קולקטיבית שלא ראינו שביקשנו למשל בכפר אל מועייר אחרי למעלה מעשרים מטענים. ביקשנו שיחסמו ואמרו לנו שאין אישור מהדרג הפוליטי, שאלוף הפיקוד לא מאפשר. אבל כאן הענישה הקולקטיבית היא בקלות. הדבר הזה לא ייתכן, הוא פסול, הוא לא חוקי וחייבים להפסיק את זה לאלתר".

ליסה הומינר, תושבת הישוב עטרת, שיתפה בפייסבוק בתחושות שלה מהתנהלות כוחות הביטחון ואמרה: "כתושבת הישוב, רואה את מה שקורה סביב ומרגישה שהשלטון לא התחלף פה. הרוצחים זורקים אבנים ובקת"בים בחסות הצבא! עד ארבע בבוקר אישרו לרוצחים להתפרע! הכביש נסגר ותושבי הישוב נאלצו לחכות עד אז בנוה צוף ... הצבא לא מגן עלינו אלא מכיל את הרוצחים. העיקר שזה יראה טוב בעולם. ובשבת אחה"צ רכב אזרחי עם יס"מניקים ועצור אחד יוצאים מהישוב. היס"מניקים עם כובעי גרב להסתיר את עצמם. ממי? מהרוצחים? לא ולא! מאיתנו תושבי הישוב. בושה להם! בשירות מי הם? צבא בשירות החמאס!".

עשרות פעילי ימין קיצוני התעמתו בשבת עם פלסטינים ליד הכפר אום ספא. כוח צה"ל הגיע למקום ואחד החיילים נפגע באורח קל מהאבנים. כמה דקות לאחר מכן נכנסו עשרות יהודים לכפר ושרפו לפחות שני בתים. בנוסף הם הציתו שני כלי רכב ומשאית השייכים לפלסטינים.