פוטין ונתניהו
פוטין ונתניהוצילום: חיים צח / לע"מ

במסר חריף שהעבירה היום (ראשון) שגרירות אוקראינה בישראל, תוקף הממשל בקייב את התנהלותה של הממשלה על אדישותה למול הנעשה באוקראינה והמשך שיתוף הפעולה השקט עם רוסיה, חרף המשכה של הפלישה הרוסית.

"ממשלת ישראל הנוכחית בחרה בנתיב של שיתוף פעולה הדוק עם הפדרציה הרוסית. העדות לכך היא ברצף אירועים שנויים במחלוקת שאירעו מתחילת 2023 יחד עם היעדר כמעט מוחלט של סיוע הומניטרי לאוקראינה", כך השגרירות האוקראינית פתחה את מכתבה.

האוקראינים טוענים בין היתר כי: "בין אירועים אלו ראוי לציין ביקור של משלחת משרד החוץ לאוקראינה בפברואר ומספר ראיונות שנתן ראש הממשלה לתקשורת הישראלית, כולל הריאיון לג'רוזלם פוסט בשבוע שעבר...כל ההצהרות הרלבנטיות שנתן ראש הממשלה, נעשו במטרה להצדיק את חוסר הפעולה המוחלט של ישראל בכל הנוגע למתן אמצעים הגנתיים לאוקראינה במהלך השנה וחצי האחרונות"

לעניין תיאום ישראלי-רוסי שנובע מהנעשה במרחב האווירי של סוריה, נטען בהודעתה של השגרירות: "הטיעונים נסובו סביב היחסים המיוחדים של ישראל עם רוסיה בסוגיית סוריה וכן הפגיעות של הקהילה היהודית בפדרציה הרוסית. אולם בראיון האחרון, הוצגו גם טיעונים בדיוניים וספקולטיביים לחלוטין כאילו נשק מערבי מועבר משדה הקרב באוקראינה למשטרים באיראן ובסוריה".

"ממשלת ישראל ניהלה בהצלחה שני סבבים של משא ומתן מדיני בדרגים גבוהים עם משרד החוץ של הפדרציה הרוסית. בנוסף, הושג הסכם הנוגע להקמת נציגות דיפלומטית רוסית נוספת בירושלים. לנציגות זאת הוקצתה קרקע בחינם והיא הוגדרה על ידי משרד החוץ הישראלי כהישג מדיני", טוענים האוקראינים.

"בעוד שמדינות דמוקרטית מטילות סנקציות על רוסיה ומגדירים אותה כמדינה טרוריסט המבצעת פשעי מלחמה על בסיס יום-יומי, ישראל לא מטילה אף סנקציה ואף הגבירה בשנתיים האחרונות את המסחר הבילטרלי עם המשטר ממוסקבה העקוב מדם".

"בזמן שתושבי אוקראינה, בכללם בני הקהילה היהודית הגדולה שלה, מדממים תחת מתקפת הטילים הרוסיים והמל"טים האיראניים, ההנהגה הישראלית מסתתרת מאחורי דמגוגיה מילולית אודות הניטרליות שלה (שאותה היא כבר לא מסתירה) ויוצרת קשרים עם הפדרציה הרוסית. במציאות, בשטח, ה'ניטרליות' לכאורה של ממשלת ישראל נחשבת לעמדה פרו-רוסית מובהקת".

בסיום ההודעה נמסר כי: "למרבה הצער, ממשלת ישראל מקדישה תשומת לב מועטה לדעות של הציבור שלה עצמה, ומתעלמת גם מיהדות התפוצות, שתומכת באופן חד משמעי באוקראינה ובמאבקה נגד מדינת הטרור הרוסית. אנו קוראים לממשלת ישראל לשנות את עמדתה, לתמוך באוקראינה עם אמצעי מיגון, לתמוך בחירות ובסדר הדמוקרטי העולמי. אנו מצפים מישראל להיות בצד הנכון של ההיסטוריה!".