משרדי אונסק"ו בפריז
משרדי אונסק"ו בפריזצילום: רויטרס

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שלח מכתב דחוף לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה שישראל תביע עמדה רשמית נגד חזרת ארה"ב לחברות בארגון האנטי־ישראלי אונסק"ו - כך מפרסם העיתון "ישראל היום".

על פי הדיווח, הפנייה נכתבה על רקע היעדר עמדה ישראלית רשמית בסוגיה,למרות שהאמריקנים הודיעו על כוונתם לחזור לחברות בארגון לאחר שהנשיא הקודם, דונלד טראמפ, פרש ממנו.

"אבקשכם להודיע על עמדתה של ממשלת ישראל המתנגדת לחידוש חברותה של ארה"ב באונסק"ו. למצער, ניתן להתנות הסכמה כזו בדרישה של אונסק"ו לבטל את חברותה של הרש"פ בארגון", כתב סמוטריץ' לנתניהו.

מדובר למעשה בדרישה פומבית ראשונה של שר בממשלה לפעול כדי לבלום מהלך אמריקני שכבר הוצהר ובכך לעמוד על האינטרסים הישראליים.

מאז הודיע ממשל ביידן על כוונתו לחזור לחברות בארגון ואגב כך לשלם 600 מיליון דולרים בשל מה שכינו במחלקת המדינה הצורך לעמוד על אינטרסים אמריקניים אל מול סין החברה באונסק"ו, בממשלת נתניהו לא הביעו עמדה בנושא.

במכתבו כותב סמוטריץ' כי ממשל ביידן מתקדם עם המהלך נוכח הסכמה רשמית של הממשלה הקודמת, אולם כעת על ממשלת הימין להביע התנגדות למהלך עוד טרם יכריז עליו ביידן בחודש הבא מול הקונגרס, ובכך יושלם המהלך והסיכוי לבלום אותו ייעלם.

הוא מציין את אחת ההחלטות השערורייתיות של הארגון, המכיר במערת המכפלה כאתר מורשת פלסטיני אך לא יהודי. אך מדובר בטיפה בים: הארגון, שאמור לפעול להנחלה ולשימור של ידע ותרבות, פועל באופן חד־צדדי נגד ישראל כדרך קבע, על הדרך רשומה בארגון כחברה "מדינת פלסטין", בחודש שעבר נערך בארגון אירוע לציון "יום הנכבה", וכן בעבר התנגד הארגון לחוק היסוד הקובע את ירושלים כעיר הבירה של ישראל וקובע כי הנה "כוח כובש בעיר". בעקבות שורה של פעולות נגד ישראל בין היתר פרש ממשל טראמפ מהארגון, אולם כעת ביידן מבקש לשוב אליו.

"כידוע לכם, ארה"ב בתקופת ממשל טראמפ פרשה מארגון אונסק"ו, בין היתר בעקבות בקשה של ממשלת ישראל, וזאת עקב עוינותו של הארגון לישראל, שכתובו את ההיסטוריה והתכחשותו לקשר ההיסטורי העמוק של העם היהודי לארץ ישראל ולמקומות קדושים כמו מערת המכפלה, קשר היסטורי אשר הוכר אף במשפט העמים באופן בלתי חוזר ואף עוגן בחוקת האו"ם בעת הקמת ארגון זה", כתב סמוטריץ' לנתניהו, עם העתק לשר החוץ אלי כהן.

"לאחרונה פורסם על כוונתה של ארה"ב לחזור לארגון, וזאת ככל הנראה בהתבסס על הודעתה של ממשלת השמאל הקודמת למחלקת המדינה על הסכמתה לכך. למותר לציין כי להסכמת מדינת ישראל חלק מרכזי בפרשה זו. למשל, אם רוב נציגי המפלגה הרפובליקנית יתנגדו למימון אונסק"ו - עד לפתרון בעיית מעמד הרש"פ שם - ניתן יהיה לעצור מימון חדש לאונסק"ו בוועדת ההקצאות של הקונגרס... מובן שתמיכה ישראלית בחזרתה של ארה"ב לארגון מסלף ההיסטוריה אינה עולה בקנה אחד משום בחינה עם מדיניותה הציונית והלאומית של ממשלת הימין", הוסיף.