רון קובי בבית המשפט העליון
רון קובי בבית המשפט העליוןצילום: חזקי ברוך

בוועדת הפנים של הכנסת צפוי להיערך היום (חמישי) דיון בנושא הצעת חוק שהגיש ח"כ עמית הלוי (הליכוד) לשינוי חקיקה במסגרת הבחירות לרשויות המקומיות, כך שחברי ועדה קרואה יוכלו להתמודד בבחירות לעירייה ללא המתנה לתקופת צינון.

במסגרת החוק הקיים, נקבע כי ראשי וחברי ועדה ממונה לעירייה לא יוכלו להתמודד במירוץ לראשות העיר, עקב תפקידם כעובדי עירייה, אלא "עליהם להתפטר או לצאת לחופשה במועדים הקבועים בחוק, בהתאם לתפקיד שאליו הם מבקשים להיבחר", כך לשון החוק.

בראיון לערוץ 7, תקף ראש העיר טבריה לשעבר רון קובי את התנהלות הליכוד וש"ס, על שמקדמים חוק פרסונלי עבור יו"ר הוועדה הממונה הנוכחי בועז יוסף, 'שלא יעבור ביקורת שיפוטית', ועל 'החדירה של אריה דרעי לשורות הליכוד', כך כלשונו.

ראשית פתח קובי וטען על הגשת החוק: "הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו. יש פה דריכות מערכתית גדולה מאוד של אריה דרעי שעובד מאחורי הקלעים כדי לגבש שיטה חדשה בישראל. עושים 'הבה נתחכמה' ונייצר מהלך חקיקתי. עכשיו כדי לקדם את המהלך הזה בלי טביעות אצבעות של ש"ס, נתנו לח"כ מהירכתיים של הליכוד לבשל את התבשיל הזה".

בשאלת המעמד החוקי של הצעה כזו טען קובי: "כל משרדי הממשלה אומרים שזה לא יעבור ביקורת שיפוטית. מזכירים בריש גלי שבועז יוסף זהו מינוי פוליטי. הבחור נבחר במינוי פוליטי על ידי אריה דרעי. גם תכולת החוק מרימה גבות. יש רק בן אדם אחד שתפור למידותיו החוק הזה, ברגע הזה בזמן הזה. איך אומרים? מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים".

"מה עשו? הלכו למומו פילבר ועשו סקר ב-22 ליוני, רחב היקף, ונפל דבר בישראל - בסקר יצא שאני קיבלתי ברמת תמיכת התושבים בטבריה 42% ובועז יוסף רק 26%. אחרי כמה ימים הליכודניקים שלא אהבו את התוצאה לקחו את הסקר והתחילו לשנות אותו. טענו שהסקר לא כולל את החרדים, אבל אתה מסתכל בתוכו ורואה שכמות החרדים שהשתתפו בסקר הינה 22%".

לסיום טען קובי בתקיפות: "אני אומר כבר שנים. אריה דרעי חדר לשורות הליכוד, והוא מפעיל אנשים בסניפים המוניציפליים. אני בדרך לכנסת ונעשה הכל כדי שהחוק הזה ייפול, הוא בעיה חמורה".

עו"ד תומר נאור, ראש האגף המשפטי בתנועה לאיכות השלטון, מסר בתגובה להחלטת ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת לאשר לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ עמית הלוי שתאפשר לראשי ועדה קרואה להתמודד בבחירות לרשויות המקומיות: "גם באקלים המביש שבו מתנהלת הכנסת הנוכחית, נשבר היום שיא חדש. חוק פרסונלי, רטרואקטיבי, שכל כולו נועד אך ורק לטובתו של אדם אחד המקורב לשר דרעי. אף אחד מחברי הכנסת מהקואליציה לא נכח בדיונים על החוק, לא שמע את חוות הדעת המשפטיות ולא את יתר המועמדים".

"בעידן שבו השחיתות ברשויות המקומיות חוגגת, משחיתה הכנסת את זמנה על חקיקת חוקים פרסונליים שיגרמו נזקים אדירים לזכות לבחור ולהיבחר ברשות המקומית, שתפגע בכלי הוועדות הקרואות, ושנועדה כל כולה על מנת לרצות את יו"ר מפלגת ש"ס. בושה וחרפה, אות קלון על מצחם של חברי הכנסת שמקדמים את החוק הרע הזה, פיונים שוויתרו על חובתם לשרת את הציבור, ומעלו בתפקידם".