כביש 5
כביש 5צילום: Yonatan Sindel/Flash90

השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, קדרי אבו בכר, נהרג אתמול (שבת) בתאונת דרכים בכביש 505, מאריאל לצומת תפוח.

מסע הלוויה יעבור בכביש 5, בתוך שטחי C, לטובת קיום מסע הלוויה של אבו בכר, אירוע תקדימי שלא היה כמותו עד היום. הלוויה תלווה בנוכחות של 50 שוטרים פלסטינים חמושים בנשק חם, והם אלו שישלטו באירוע, מהוצאת גופת הנפטר ועד קבורתו בבית הקברות בידיא.

על פי ההודעה שנשלחה לתושבים – בין השעה 12:00 ל-15:00 אחר הצהריים תיערך "לוויה של השר הפלשתינאי שמת אתמול בתאונת דרכים. השיירה תצא מסלפית לבידיא, דרך כיכר אריאל, כיפל חארס, חארס, צומת חארס ולבסוף בידיא. כחלק מהשיירה יהיו 50 שו"פים על מדים וחמושים ברובי קלאצ'ניקוב לטובת אבטחת האירוע. בעת מעבר השיירה ליד השער הצפוני כניסת פועלים, יחסם השער ליציאה עד גמר המעבר כמו-כן יבוצעו חסימות נוספות במרחב למניעת חיכוך".

תושבי השומרון היו מופתעים מן ההודעה המהווה גם סכנה לביטחונם כאשר 'הרשות הפלסטינית' מנהלת אירוע בשטחי C סמוך לישובים ישראלים.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן זעם על ההחלטה לאפשר אירוע שכזה בתוך שטח המועצה, וכל זאת כשהגוף הביטחוני שינהל אותו הוא המשטרה הפלסטינית. דגן מציין כי אבו בכר ריצה מאסר 17 שנים בכלא על טרור, הוגלה לעיראק וחזר בהסכמי אוסלו, והקדיש את חייו להסתה ותמיכה כספית במחבלים.

"מדובר כאן באוסלו על סטרואידים! חרפה והפקרות ביטחונית אני דורש לדעת מי קיבל את ההוראה, מי סיכן את בטחון התושבים בכביש ראשי ומי קיבל החלטה לפגוע בריבונותה של מדינת ישראל, במרכז השומרון. לא ברור לי גם איך אדם כמו קדרי אבו בכר מקבל יחס שכזה? מדובר באדם שהיה מחבל שישב 17 שנה בכלא, הוגלה לעיראק, הוחזר בהסכמי אוסלו, וגם בתפקידו האחרון הוא היה השר בפועל לענייני מחבלים ורוצחים שדאג להם למשכורות ומסית לטרור. זו חרפה והפקרות ביטחונית שלא נראתה כמוה בישראל".